Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ünlü isimlerden ‘Darbeye Karşıyız’ çağrısı
Ünlü isimlerden ‘Darbeye Karşıyız’ çağrısı
60 isimden çağrı metni: Darbeye karşıyız, toplumsal kutuplaşma son bulmalı
Kültür Sanat 20 Temmuz 2016 - 12:31

Aralarında Sezen Aksu, Emin Alper, Ahmet Mümtaz Taylan, Ercan Kesal ve Zülfü Livaneli'nin de olduğu atmışın üzerinde isim, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimine karşı ortak bir çağrı metni yayımladı.

Metinde, imzacıların ideolojik ayrım olmaksızın darbeye karşı olduğu ile demokrasi, barış ve toplumsal ve siyasi kutuplaşmaya son verilmesi talepleri dile getirildi. İşte o metin:

1

“200’den fazla insanımızın canına mal olan bu acı tecrübenin, toplumsal barışın sağlanması ve hem toplum hem de siyasiler nezdinde kutuplaşmanın son bulması için bir imkan olarak değerlendirilmesini temenni ediyoruz.

Darbe girişimine karşı olduğumuz gibi, sonrasında ortaya çıkan şiddet görüntülerinden de üzüntü duyuyoruz.

Biz namluların baskısından uzak bir siyasal alanın özerkliğine inanıyor; gücünü tüm farklılıklarıyla halktan alan katılımcı demokrasiden yana tavır koyuyor, hukuka ve insan haklarına saygılı, eşitlikçi ve özgürlükçü bir ülke hayali taşıdığımızı ilan ediyoruz.

Aramızdaki fikir ayrılıklarını bir kenara bırakarak, her türlü darbeye karşı demokrasi ve hukukun yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyor ve bu uğurda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyoruz”