Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
ABD’yi sollamaya hazırlanan dev Çin
ABD’yi sollamaya hazırlanan dev Çin
(CRİ) Çin Ulusal Radyosu’nun, (CRİ) ülkelerini tanıtma amacıyla düzenlediği programın davetlisi olarak Çin’i ziyaret ettik. Kaldığımız 2 hafta boyunca, ekonomi ve siyasi etkide ABD’yle yarışan bu süper gücün, sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal yapısını yansıtan onlarca müze, ören yeri ve muhteşem doğal yapısını yerinde görme fırsatını edindik. Sincan-Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Türk ve Müslü-man toplumla biraraya gelip, yaşam tarzlarını inceledik.
Seyahat 18 Haziran 2017 - 04:20

ÇİNLİ ATATÜRK'E HAYRAN

Ve yakın bir zamanda Çin'in, ekonomik anlamda ABD'yi de sollamaya hazırlanan bir güç olma yolunda hızla ilerlediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. İnanılması güç olsa da Çin 2051 yılında, 68 trilyon dolarlık bir dış ticaret hedefini ortaya koyuyor.

8

Çinli, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e de büyük hayranlık duyuyor. Kendisine Türkçe “Barış” ismini seçen Çinli rehberimiz LiuWenjun, “Çünkü Çinli'nin gözünde Atatürk, yokluklar içinde ülkesini cumhuriyete kavuşturmuş büyük bir lider” diyor.

EN FAZLA 2 ÇOCUK

Yaklaşık 10 milyon Müslümanın yaşadığı belirtilen Sincan-Uygur Özerk Bölgesi'nde tam 24 bin cami bulunuyor. Müslüman öğrenciler, devletin altyapısını kurduğu ilahiyat fakültelerinde eğitim görme olanağına sahipler. Ama 18 yaşına kadar dini eğitim yasak. Ülkede, bilimsel eğitim esas. Her sınıf, birer atölye niteliğinde. Sınıflarda, her öğrenci, yeteneğine göre, resim, dans, heykel, spor gibi alanlarda, uygulamalı eğitim alıyor.

10

Çin'de nüfus fazlalığı nedeniyle 2 çocuk yasağı var. Ancak bu yasak, diğer etnik unsurlar için geçerli değil. Onlar, istedikleri kadar çocuk yapma hakkına sahip. Nedeni sorduğumuzda da, “kendi etnik yapılarını sürdürsünler diye” yanıt veriliyor.

4 BİN YILLIK MUMYA

Doğal, tarihi ve kültürel turizm potansiyeli çok yüksek olan Çin'de, 50 bin yıllık bronz işçiliği örnekleri de görebiliyorsunuz, 30 milyon yaşındaki dinozor kemiklerini de, 4 bin yıllık mumyaları da. UNESCO korumasındaki, ünlü  “Toprak Ordu”, “Antik Yol”, yüzlerce yıldır dimdik ayakta duran Budist tapınakları, camiler, bin 500 yıllık ünlü “Karez Tünelleri” ve Xi'an Surları… Çin, en ücra köşesine kadar alt yapısı tamamlanmış ya da tamamlanmak üzere olan pırıl pırıl kentlere sahip. Her kentte, geniş kaldırımlar ve birkaç şeritli yollar var. Bu nedenle trafik sıkışıklığı yok denecek kadar az. En ücra noktaya kadar hızlı tren hatları örülmüş.

13
Son güncelleme: 09:20 - 03.07.2017