Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kinoa nedir? Kinoa nelere faydalıdır?
Kinoa nedir? Kinoa nelere faydalıdır?
Son dönemde diyet listelerinde, sağlıklı beslenme önerilerinde ve sosyal medyada sık sık adı geçen kinoa bitkisi nedir? Kinoa nelere faydalıdır? Kinoa zayıflatır mı? İşte kinoa hakkında merak edilenler...
Yaşam 25 Ekim 2016 - 17:45

Sağlıklı beslenme konusunda araştırma yapan herkesin bir şekilde karşısına çıkan kinoa nedir? Kinoa adının sık sık duyulur olmasıyla hakkında merak edilenler de artmış durumda. İşte kinoa hakkında merak edilenler ve kinoa’nın faydaları…

KİNOA NEDİR?

Görüntüsü tahillara benzese de otsu bir bitki olan kinoa, ıspanakgiller familyasındandır. Besleyici yaprakları olan kinoanın çiçekleri zengin bir besin kaynağı olan kinoa tohumuna dönüşür ve asıl tüketilen kısımları bu tohumlardır. Birçok açıdan sağlığa faydası olan kinoayı NASA uzaya çıkarken yanınıza almanız gereken üç besinden biri olarak göstermektedir.

İŞTE KİNOA HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Güney Amerika’da yaşayan İnkaların 4000 yıl önce yetiştirmeye başladığı kinoa, onlar için kutsal bir yere sahipti. ‘Tüm tahılların annesi’ dedikleri kinoa için bu tanım çok da yanlış değil… Günümüzde kinoa ile ilgili yapılan her araştıma, onun sağlık açısından ne kadar faydalı bir besin kaynağı olduğunu ortaya koyuyor. Kinoa, tıpkı tahıl gibi tüketilen bir çeşit tohum. Üç tip kinoa var: beyaz, kırmızı ve siyah.

kinoa1

Kinoa besin değeri yüksek ve glütensiz bir tam tahıldır. Gluten içermeyen kinoa, “çölyak hastaları”ve “glutensiz beslenen” kişiler için sağlıklı bir protein ve karbonhidrat kaynağıdır.

kinoa2

Protein açısından en zengin besinlerden biridir, tüm amino asitleri içeren nadir bitkisel protein kaynaklarından biridir.

kinoa3

Diğer tahıllara kıyasla neredeyse iki katı lif içerir. Lifli yapısı ile uzun süreli tokluk hissi yaratan ve zayıflamaya yardımcı olan kinoa, bağırsak sağlığı için de yararlıdır. Diyet tariflerinizde kinoanın pişmiş halini kullanmanız yarattığı tokluk hissi ve kalori miktarıyla daha faydalı olacaktır.

kinoa4

Birçok antioksidan içerir. İçerdiği kuersetin maddesi ile antioksidan olmasının yanı sıra, alerjilere karşı kalkan vazifesi görmektedir.

kinoa5

Genel olarak eksikliğini çektiğimiz mineraller açısından zengindir. 100 gram pişmiş halinde 64 mg. magnezyum içermesi ile bu bakımdan bulunmaz bir kaynaktır.

kinoa6

Yüksek miktarda riboflavin (B2) içerir. İçerdiği enzimler, E, A, B6 gibi vitaminler sayesinde cildi yıpranmalara karşı koruyan kinoanın, yaşlanma karşıtı olduğunu söylemek de mümkün.

kinoa7

Demir içerir. Yüksek demir içeriği sayesinde kansızlığa iyi gelirken, hücrelere taşınan oksijen miktarında ciddi bir rol üstlenir.

kinoa8

Glisemik Endeksi düşüktür. Glisemik endeksi yüksek besinler tüketmek kişiyi acıktırır ve obeziteye iter.