Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ne olur sus!
Ne olur sus!
Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin il başkanları toplantısında icraatlarını anlatırken büyük bir gafa imza attı
Yaşam 6 Şubat 2016 - 09:22

Başak KAYA

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin il başkanları toplantısında icraatlarını anlatırken büyük bir gafa imza attı. Başbakan, ‘'Doğum yapan kadınlarımızın hizmeti, vatani bir hizmet gibidir. Doğum süresi memuriyetten sayılacak'' dedi.

Bu sözler kadınları ayağa kaldırdı. “Doğum yapmayan ya da yapamayan kadın vatan haini mi?” diye soran kadınlar, Davutoğlu'na “Ne olur sus, artık konuşma” diye seslendi. Kadın dernekleri, Davutoğlu'nun tepki çeken sözlerini ŞIK için değerlendirdi:

İşte kadınların Ahmet Davutoğlu’nun sözlerine tepkileri

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü

Konuştukça batıyorlar

Cumhurbaşkanı ve Başbakan konuştukça şiddet artıyor demiştim. Artık ‘Sus ne olur, konuşma' diyorum. Konuştukça batıyorlar. Kadınlar için bir cümle sarf ederken arkasını önünü düşünmeden gelen bu sözler hakikaten artık yıpratıcı. Son on yıldaki söylemlerin hepsi kadın bedeni üzerinden. Kadını aile kavramının içine mütemmim cüz olarak koyuyorlar ama konuşmayın, bari insanlar ölmesin.

Eşitiz Kadın Grubu'ndan Avukat Hülya Gülbahar

Eşitsiz Kadın Grubu’ndan Avukat Hülya Gülbahar

Doğurma görevi biçildi

Üç ya da beş çocuk propagandası, gebelik fişlemeleri, doğum kontrol araçlarını sınırlama, kürtaj ve sezaryen yasakları… Kadınlara sadece arka arkaya çocuk doğurmak biçiliyor. Kadınlar çalışma hayatından çekilip erkek işsizliğine çare aranıyor. Hepsinden önemlisi hem din hem vatan duyguları kullanılarak ses çıkarmadan çalışacak insan yığınları ürettirmek amaçlanıyor.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer

CHP Tekirdağ Milletvekili Canan Yüceer

AKP'nin emir eri değiliz

Türkiye'de kadın; istihdam, eğitim, siyasal katılım ve temsilde eşitsiz durumdadır. Kötüye gidiş devam etmektedir. Şiddetin artarak devam etmesinin temel nedeni kadını yok sayan bu zihniyettir. Çocuk doğurmak bireyin kendi tercihidir, vatani görev değildir. Kadınlar AKP'nin askeri, emir eri hiç değildir.