Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.

Robotlar 10 yıl içinde sınıf öğretmenlerinin... paylaşan: Sozcu
Robotlar 10 yıl içinde sınıf öğretmenlerinin yerine geçebilir
İngiltere'den bir bilim insanı, 10 yıl içinde sınıf öğretmenlerinin yerini robotların alabileceğini açıkladı. Daily Mail'de gündeme getirilen bu teori, birçok çelişkinin yanı sıra insanlık için tehdit oluşturabilecek unsurlar da barındırıyor.
Yaşam 20 Eylül 2017 - 14:32

İngiltere’deki Buckingham Üniversitesi’nin rektör yardımcısı olan tarihçi Anthony Seldon’ın, İngiliz Bilim Festivali’nde gündeme getirdiği konu Daily Mail’de haber oldu. Haberde Seldon’ın robot öğretmenler öngörüsünün kısmen çelişkili olduğu kaydedildi. Yapay zekanın devrimci rolüne vurgu yapılan haberde, robotik teknolojilerin hızlı gelişiminin olası sonuçlarına dikkat çekildi. Seldon’a göre, duygusal açıdan hassas makineler tarafından gerçekleştirilecek olan öğretim, oldukça kişiselleştirilmiş bir hale gelecek. Seldon, “Robotlar öğretmenlerin ilham verici rolünün yerine geçebilir mi?” sorusuna ise, “Bunun için üzgün ve umutsuzum” yanıtını verdi.

robot

Gelecekte insanları işinden edebilir

Yapılan bir araştırma, robotların her beş işten ikisini önümüzdeki 15 yıl içinde devralabileceğini belirtiyor. Sonuçlar, teknolojinin ücretleri aşağı çekebileceğini, aynı zamanda beyaz yakalı ve mavi yakalı çalışanları yerinden edebileceğini ortaya koyuyor. Örneğin bazı bilim insanları, robotların bilinçli kararlar alma ve nihayetinde insanlarla birçok açıdan rekabet edebilme kapasitesi arttıkça tehlikeli olabileceklerini söylüyor. Bilim insanları, robotların gelecekte istilacı bir türe dönüşebileceğine dair ciddi uyarılarda bulunuyor. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk da, robotik teknolojilerin gelişmesinin insan ırkı için risklerine değinmişti. Bu teknolojiler; kendini geliştiren, kendi kendine yeten, kendini kopyalayan sistemlere dönüştüğünde, insanların önünde büyük bir Terminatör sorunu olabileceği ifade ediliyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.