İstanbul'da gerçekleştirilen duruşmada tutuklu sanık Barış Gündüz, tutuksuz sanık Yunus Emre Aydın maktulün ailesi ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada söz hakkı verilen Kendal Yıldız'ın annesi Ayhan Yıldız ilk önce şikayetçi olduğunu ve davaya katılmak istediğini belirtti sonra şikayetçi olmadı.

"SIKARKEN KÜFÜRLER ETTİ"

Kendal Yıldız'ın ağabeyi Mehmet Yıldız  ifadesinde, "Sanık Barış'ı mahalleden tanıyorum. Kendal benim çalıştığım lokantadan bir arka sokakta başka bir restoranda garsonluk yapıyordu. Olay günü benim yanımda arkadaşım vardı. Lokantanın karşısındaki kaldırımda sohbet ediyorduk. Barış yoldan motorla geçerken biz gülüyorduk. Barış bize 'Ne oldu niye gülüyorsunuz. Bana mı gülüyorsunuz?' dedi. Aramızda tartışma oldu. Barış'ı tanıdığımdan ben köşeye kadar onu götürdüm ve birşey olmadığını sakin olması gerektiğini söyledim. Bir süre sonra ben müşteriyi içeriye alırken 1 el silah sesi duydum. Baktığımda Kendal yerdeydi. Kendalın vurulduğu esnada Barış'ın bulunduğu motosikleti kim sürüyordu bilmiyorum. Barış'ın köşeden sıktığını gördüm hatta sıkarken küfürler etti. Keşke bana sıksaydı da kardeşime sıkmasaydı. Şikayetçi değilim. İlk tartışma sırasında da Kendal orada değildi" dedi. 

"BENİ AFFEDİN"

Yunus Emre Aydın savunmasında motosikleti kendisinin kullanmadığını, motosikletin arkasında olduğunu söyledi. Arkadaşı Barış'ın da Kendal Yıldız'ı isteyerek öldürdüğüne inanmadığını belirtti. Söz hakkı verilmesi üzerine Barış Gündüz, "Ben çok pişmanım. Maktulün ailesinden ve siz büyüklerimden beni affetmenizi istiyorum. İsteyerek olmadı" ifadelerini kullandı.

"ŞİKAYETÇİ DEĞİLİM AMA AFFETMİYORUM" 

Söz alan Barış Gündüz'ün avukatı celse arasında maktulün annesi Ayhan Yıldız'ın şikayetini geri çektiğine dair mahkemeye bir dilekçe sunduğunu belirtti. Ancak duruşmada şikayetçi olduğunu beyan etmesi üzerine durumun netleştirilmesini istedi.  Buna ilişkin anne Ayhan Yıldız, "Evet ben şikayetimi geri çekmiştim ama sanığı burada görünce kafam karıştı. Şikayetçi değilim ama kendisini de affetmiyorum. Seni Allaha havale ediyorum" dedi. 

OLAYIN GEÇMİŞİ

19 Kasım 2022 tarihinde saat 02.38 sıralarında Sofular Caddesinden geçerken kaldırımda duran şikayetçiler Recep Deniz ve Musa Yıldız'a "Ne bakıyorsun" diyerek laf atması üzerine başladı. Laf atılan şikayetçilerin, "Sana bakmadım, ağabeyimle konuşuyorum" cevabı üzerine şüpheli Gündüz, yine "Ne bakıyorsun" diye yanıt verdi. Bu kez şikayetçi Mehmet Yıldız araya girerek "Senlik bir şey yok, kendi aramızda konuşuyoruz" diye cevap verdi. Aldığı bu cevaba "Bekleyin siz geliyorum" diyen şüpheli Gündüz, küfürler ederek ayrıldı.

Barış Gündüz, bir süre sonra bu kez Yunus Emre Aydın'ın kullandığı motosikletle olay yerine geri döndü. Yine aynı cadde üzerinde motosikletle geçtikleri sırada şüpheli Gündüz, yanında getirdiği ruhsatsız silahıyla şikayetçilerin birarada bulunduğu yere doğru bir el ateş etti. Kurşun sonrası küfür eden şüpheli Gündüz, olay yerinden motosikletle kaçtı. Gündüz'ün sıktığı kurşun, kendisiyle herhangi bir tartışması olmayan ve olay yerine sonradan gelmiş olduğu anlaşılan 16 yaşındaki Kendal Yıldız'ın başına isabet ederek ölümüne neden oldu.