Sözcü Plus Giriş

BDP ve DTK’nın anadilde eğitim için okulları bir hafta boykot kararı almasına rağmen,  Şırnak’ta  ilk gün okula katılım oranının yüzde 70’lerde olduğu bildirildi.

Şırnak Valisi Hasan İpek, BDP ve DTK’nın, anadilde eğitim için okulları bir hafta boykot kararına çocukların uymadığını söyledi. İpek, “Ben tüm Türkiye’ye ve dünyaya bunu ilan etmek istiyorum. Şırnaklı artık 30 yıldan beri bıktı her taraftan sıkıştırılıp azarlanmaktan ve bunlara uymayacaklar inşallah. Türkiye’de okullar nasıl ise burada da onun gibidir. Normal eğitim öğretimimiz devam ediyor” dedi.

Vali İpek “Şırnaklının 30 yıldır çektiği eziyet bence yeter. İnsanlar eğitim alsın. Türkiye’nin her yerinde insanlar eğitimlerini alıyor. Türkiye’nin her yerinde ekonomilerini geliştiriyorlar. Sosyal alanda gelişiyor ve haliyle iller gelişiyor. Şırnak’ta çocukların okullarına gitmemesini sağlayarak propaganda yapmak kadar kötü bir şey olabilir mi? Bu Şırnaklı’ya eziyet değil mi? Bu Şırnak insanının normal yaşamaya hakkı yok mu? Politik mücadele ayrı bir şey. Çocukların eğitimine karşı çıkmak, yani çocukları eğitimden mahrum bırakmaya yönelik propaganda yapmak kadar kötü bir şey olabilir mi?” dedi.

VAN’DA SIKINTILI BAŞLADI

Yeni eğitim yılı Van’da ise sıkıntılı başladı. 2011 yılında meydana gelen iki depremde hasar gören bir çok okulda tadilat sürerken, bin 860 öğrencili Mehmet Akif Ersoy Lisesi öğrencileri, yeni okulları bitmediği için bu yıl da konteyner sınıflarda dersbaşı yaptı.

Van’da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011’de meydana gelen 7.2 ve 5.6 büyüklüğündeki depremler sonrası bir çok okul hasar gördü. Bazı okullar ağır hasar görüp yıkılırken, depremin eğitimdeki olumsuz etkisi hala sürüyor. Bu okullar arasında yer alan bin 860 öğrencisi bulunan Mehmet Akif Ersoy Lisesi, bu yıl üçüncü eğitim- öğretim dönemini de konteynerde geçirecek. 21 metrekarelik konteyner sınıflarda eğitim görecek olan öğrenciler, sabah konteyner okul önünde Türk Bayrağı ile İstiklal Marşı’nı okuyarak ders başı yaptı. (DHA)

 

Yayınlanma Tarihi:12:23,
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more