Barzani’den Irak Hükümeti’ne tepki

Barzani, Bağdat Merkezi Hükümeti’nin, IŞİD’in işgali altındaki bölgelerde bile memur maaşlarını ödediğini, Kürtlere ise ödemeyi yapmadığını ifade etti.

Barzani’den Irak Hükümeti’ne tepki

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Bağdat Merkezi Hükümeti'nin, IŞİD'in işgali altındaki bölgelerde bile memur maaşlarını ödediğini, Kürtlere ise ödemeyi yapmadığını ifade etti. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Parlamentosu, Bağdat ile kemikleşen sorunları görüşmek üzere bugün toplanmıştı.

Barzani'yi Davutoğlu zannedince...Barzani’yi Davutoğlu zannedince…

Barzani, medyaya kapalı yapılan toplantının ardından Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Hükümetin petrol politikasıyla ilgili bilgi veren Başbakan Barzani, hiçbir zaman Kürt petrolünü Irak'ın SOMO şirketi eliyle satmayacaklarını, söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Erbil'e geldiİran Dışişleri Bakanı Zarif, Erbil’e geldi

 

Bağdat'ın, hiçbir gerekçe göstermeden Kürdistan Bölgesi'nin bütçesini kestiğini belirten Barzani, “Bağdat IŞİD’in işgali altındaki bölgelerin bile maaşlarını ödüyor, ancak Kürtlere ödeme yapmıyor. Doğrusu bu tutum bizi üzüyor” dedi.

Bağdat ile konu hakkında çözüm için bir yöntem geliştirmek istediklerini belirten Başbakan Barzani, “Eğer Erbil ile Bağdat arasında bu konuda bir anlaşma sağlanamazsa, bu Kürdistan Bölgesi'nin çaresiz kalacağı anlamına gelmez” diye ekledi.

Kürdistan Bölgesi'nden bazı şahısların IŞİD ile petrol ticareti yaptıkları iddialarına da değinen Barzani, “IŞİD ile ticaret yapanlar ihanet etmişlerdir ve bu yönde yargılanmaları gerekir” ifadesini kullandı.

Irak Kürdistan Bölgesel Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani de, Bağdat'ın Kürdistan Bölgesi'ne yönelik ambargosuyla ilgili olarak, “Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere bu durumdan rahatsızdır ve Irak hükümetine sorunun çözümü için baskı uygulamaktadır” dedi.

Barzani: Saldırılar yeterli değil!Barzani: Saldırılar yeterli değil!

 

Talabani, iddia edildiği gibi, Türkiye'de Halkbank'ta bulunan Kürdistan Bölgesi'ne ait petrol paralarının da dondurulmadığını kaydetti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...