Cenaze sonrası ortalık karıştı

İsrail'de sinagon saldırısında yaşamını yitiren 4 İsrailli'nin cenazesi sonrası ortalık karıştı

Cenaze sonrası ortalık karıştı

Batı Şeria’da Filistinli göstericilerle İsrail polisi arasındaki çatışmalar, Sinagog saldırısında ölen dört İsrailli’nin defnedilmesinin ardından iyice arttı. El Halil, Nablus ve Ramallah’ta İsrail güvenlik güçlerinin göstericilere müdahalesi ve gözaltıları arttı.

Kudüs’te Fadi Ebu Ridvan’ın isimli Filistinli genç İsrailli yerleşimciler tarafından bıçaklandı. Yaralı olarak hastaneye kaldırılan Filistinli gencin hayati tehlikesi yok.
Kudüs’ün El Ram beldesindeki çatışmalarda İsrail polisi gerçek mermi kullandı. Kudüs’te Nof Tsiyon İsrail yerleşiminin yakınlarında çatışmalar meydana geldi. Kalendiye askeri barikatının çevresinde de gerilim devam ediyor.

İsrail ordusu Filistin'e girdiİsrail ordusu Filistin’e girdi

“EVLERİNİ YIKMA TALİMATI”

İsrail İç Güvenlik Bakanlığı Sinagog’daki saldırılarıyı gerçekleştirenlerin evlerinin yıkımının hızlanması için talimat verdi. Saldırıyla bağlantılı olduğu iddia edilen kişilerin ailelerinden bazı kişiler gözaltına alındı.
Batı Kudüs’te bir sinagoga sabah saatlerinde düzenlenen saldırıda dört İsrailli ölmüştü. İsrail polisi saldırıyı düzenleyen iki Filistinli’yi öldürdü. Olayda dört kişi de yaralandı. İsrail polisinden yapılan açıklamada saldırıda ölenlerden üçünün ABD, birinin de İngiltere vatandaşlığı taşıdığını söyledi.
Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama’nın saldırıyı kınadığını bildirdi.

Saldırıyı Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) isimli grup üstlendi. 1967’de kurulan FHKC, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) bünyesinde faaliyet gösteren solcu bir örgüt olarak biliniyor.
Saldırının ardından İsrail hükümeti acil toplandı. İsrail polisi saldırıyı, Doğu Kudüs’te yaşayan Gassan ve Udey Abu Cebel isimli kuzenlerin gerçekleştirdiğini iddia etti.

ABD'den Sinagog saldırısına jet kınamaABD’den Sinagog saldırısına jet kınama

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, saldırıdan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas'ı sorumlu tuttu.

Netanyahu yazılı açıklamasında, “İsrail, Kudüs’teki sinagog saldırısına sert bir şekilde karşılık verecektir” ifadelerini kullandı. Mahmud Abbas ise saldırıyı kınadığını açıkladı.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, ‘katıksız bir terör eylemi’ olarak nitelendirdiği saldırıyı kınadı.

HAMAS: BİZ YAPMADIK AMA TEBRİK EDERİZ

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Al Jazeera’ye yaptığı açıklamada “Bu kahramanca eylemi tebrik ediyoruz” dedi.
Ebu Zuhri açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Batı Şeria'da 11 Filistinliye gözaltıBatı Şeria’da 11 Filistinliye gözaltı

“Bu eylemin, Mescid-i Aksa ve Kudüslüler hakkında yapılan ihlallere bir doğal karşılık olduğunu düşünüyoruz. Biz bu eylemleri desteklediğimizin altını her zaman çiziyoruz.
Bu eylemlerin devamı için çağrı yaptık ve yapıyoruz. Bu eylemlerin gerçek değeri, Mescid-i Aksa'nın bir kırmızı çizgi olduğunu anlatmasıdır. Filistinliler bizim kutsal mekanlarımıza yapılan saldırılara karşı teslim olmayacak. Filistinliler kısıtlı imkanlarıyla saldırmaya devam edecek. İsrail cinayetlerini durdurana kadar biz bu eylemlerin devam etmesi için çağrı yapıyoruz. Bu eylemin, Hamas'ın düzenlediği bir eylem olmadığına dikkat çekiyoruz. Kudüs'teki bu eylemler bizim organize ettiğimiz bir şey değil, bu tamamen İsrail'in ihlallerine karşı bir halk tepkisidir. Hamas hareketi bir intifadanın başlaması için defalarca çağrılar yaptı. Bu kahramanca eylemlerin bir intifada başlangıcı olduğunu düşünüyoruz. Tüm işaretler bunu gösteriyor.”
Gazze’deki İslami Cihad hareketi de saldırıyı tebrik ettiğini açıkladı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...