Ebola aşısı denendi!

Batı Afrika’da özellikle Gine, Sierra Leone, Liberya ve Nijerya'da yaklaşık 5 bin kişinin ölümüne yol açan Ebola salgınına karşı geliştirilen aşısı denendi.

Ebola aşısı denendi!

Hamburg Üniversite Hastanesi'nde  denenen aşı, kullanıma serbest bırakılmadan önce önümüzdeki 6 ay için 30 sağlıklı kişi üzerinde denenerek, sonuçlarına bakılacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan UKE Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından denenmek amacıyla gönderilen aşıların daha önce hayvanlar üzerinde denendiğini ve olumlu sonuçlar verdiğini ve aşının 30 gönüllü üzerinde deneneceğini belirtti. İlk etapta insan vücuduna uygun olup olmadığı gibi insan vücudunun aşıyı kabul edip etmeyeceğinin deneneceğini kaydeden UKE yetkilileri “Aşının aynı zamanda Ebola virüsüne karşı tesiri incelenecek.” dedi.

Aşı Hamburg'a paralel olarak Gabon'da da denenecek. UKE Tropikal Tıp Bölümü Müdürü Prof. Dr. Marylyn Addo, “Denenmeye başlayan aşı, içine Ebola virüsünden küçük bir protein modülü monte edilmiş zararsız taşıyıcı virüs. Dolayısı ile aşı yapılan kişilere Ebola bulaşma riski yok. Ayrıca ciddi bir yan etkisi olabileceğine dair elimizde bir veri de yok.” dedi.

Loading...