Ağaç kesimine suç duyurusu

Türkiye Barolar Birliği, Soma'nın Yırca köyü'nde yapılan ağaç kesimi için suç duyurusunda bulundu.

Ağaç kesimine suç duyurusu

Türkiye Barolar Birliği, Soma’nın Yırca köyü’nde yapılan ağaç kesimi ile Avukat Hasan Namak’a güvenlik görevlilerinin hukuksuz müdahalesi ve kasten yaralama eylemlerini gerçekleştirenler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Türkiye Barolar Birliği’nden gönderilen yazılı açıklamada, “10 Mayıs 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla; Manisa İli, Soma İlçesi, Yırca Köyü’ndeki taşınmazların, Soma Kolin Termik Santrali’nin yapımı amacıyla 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27. maddesine göre acele kamulaştırılmasına ilişkin işlem tesis edilmiştir. Sözü edilen idari işlemin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan dava süreci devam ederken, termik santral inşası için yapılan ağaç kesimini protesto eden Yırca Köyü sakinleri, 16 ve 21 Ekim ile 7 Kasım 2014 tarihlerinde şüphelilerin saldırıları sonucunda darp edilmiş, biber gazı kullanılarak kasten yaralanmıştır” denildi.

Açıklamada, yaklaşık 6 bin zeytin ağacının yerinden sökülmesiyle sonuçlanan olaylarda, şüphelilerin saldırıları sonucu Emin Özkılınç’ın yaralandığı, Manisa Barosu ve Turgutlu Çevre Platformu Avukatı Hasan Namak’a özel güvenlik görevlileri tarafından ters kelepçe uygulanıp, darp edildiği belirtildi. Açıklamanın devamında, “Türkiye Barolar Birliği, ‘hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak ve korumak, bu kavramlara işlerlik kazandırmak’ yükümlülüğü ile Türk Ceza Kanunu’nun maddelerine açıkça aykırılık oluşturan bu eylemleri gerçekleştirenler ve emir ve talimat verenler hakkında suç duyurusunda bulunmuştur” denildi.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...