Reklamsız Sözcü

İBB’den Gezi Parkı açıklaması

İBB: Her durumda referanduma gideceğiz.

android-time 14:15
İBB’den Gezi Parkı açıklaması
İBB: Her durumda referanduma gideceğiz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Taksim Topçu Kışlası projesine ilişkin, mahkemenin vereceği “yapılamaz” kararı doğrultusunda projenin iptali, “yapılabilir” kararı doğrultusunda ise “yeniden değerlendirme ve yapılması yönünde karar alınması halinde bile halk oylamasına gidilmesi” yönündeki iradenin geçerli olduğunu bildirdi.

İBB’nin yazılı açıklamasında, Taksim Topçu Kışlası Restitüsyon Projesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilen Stratejik Plan’daki projeler bölümünde yer alması nedeniyle ortaya atılan iddialara ilişkin açıklama yapılması gereği duyulduğu aktarıldı.

Projeyle ilgili devam eden dava sonucunda mahkemeden “yapılamaz” kararı çıkması halinde projenin iptal edileceği, “yapılabilir” kararı çıkması durumunda yeniden değerlendirmeye alınacağı, projenin devamı yönünde bir karar alınması halinde bile bunun halk oylamasına (plebisit) sunulacağının Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından ifade edildiği hatırlatıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Taksim Topçu Kışlası ile ilgili Kurul’un ‘İstanbul ili, Beyoğlu ilçesi, 751 ada, 1-2-3-4 parsellerde bulunan ve yerinde mevcut olmayan Taksim Kışlası’na ait iletilen bilgi-belgelerden, 2863 sayılı yasanın 6. maddesinde belirtilen özellikleri taşıdığı anlaşıldığından korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmesine, koruma grubunun 1 olarak belirlenmesine, ne şekilde ihya edileceği ile ilgili olarak restitüsyon ve rekonstrüksiyon projelerinin Taksim Meydanı Kentsel Tasarım Projeleri ile bir bütünlük içerisinde değerlendirilmesine… karar verildi’ şeklindeki 9 Şubat 2011 tarih ve 4225 sayılı kararı gereğince Taksim/Topçu Kışlası ‘Beyoğlu İlçesi, Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi’ne ilişkin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’na işlenmişti.

Her ne kadar bu plan İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin 2012/778 E., 2013/1084 K. sayılı ve 6 Haziran 2013 tarihli kararı ile iptal edilmişse de karar temyiz ve tashihi karar yapılmış olduğundan henüz kesinleşmemiştir.”

Mahkeme süreci henüz tamamlanmadığı için belediyenin projeye ilişkin yeni bir karar vermesinin söz konusu olmadığı vurgulanan açıklamada, “Böylelikle, daha önceki yatırım programları ve planlarında yer alan diğer projeler gibi Taksim Topçu Kışlası Projesi’nin de 2014-2019 Stratejik Planı’nda yer alması rutin ve teknik bir uygulamadan ibarettir. Söz konusu projeye ilişkin, mahkemenin vereceği ‘yapılamaz’ kararı doğrultusunda projenin iptali, ‘yapılabilir’ kararı doğrultusunda ise ‘yeniden değerlendirme ve yapılması yönünde karar alınması halinde bile halk oylamasına gidilmesi’ yönündeki irade geçerlidir” ifadelerine yer verildi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:2519.11.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more