‘Yeni göç dalgasına önlemler alındı’

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Halep'te yaşanacak yeni bir göç dalgasına karşı sınır illerde gerekli önlemlerin alındığını söyledi.

‘Yeni göç dalgasına önlemler alındı’

AKP Sosyal İşler Başkanlığı tarafından düzenlenen 3’üncü Suriye Çalıştayı Şanlıurfa’da yapıldı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş başkanlığında düzenlenen çalıştaya; AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Nükhet Hotar, Prof. Dr. Yasin Oktay, AFAD Genel Müdürü Fuat Oktay, Suriye Geçici Hükümeti Başbakan Yardımcısı Samir Hafez, Suriye Mülteciler Koordinasyonu Valisi Veysel Dalmaz, ve Suriye Yardım Koordinatörü Ayhan Yalçıntaş’ın yanı sıra Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ile bürokratlar katıldı.

Hamzaçebi'den bedelli çıkışıHamzaçebi’den bedelli çıkışı

 

1 milyon 600 bin Suriyeli’nin barındığı Türkiye’de yeni göç dalgasına karşı sınır illerde gerekli önlemlerin alındığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Biz zengin bir ülke olduğumuz için değil, gönlümüz ve milletimizin gönlü zengin olduğu için Suriyelilere sahip çıktık” dedi.

Suriye meselesinin uzun süre daha ülke gündeminde kalmaya devam edeceğini dile getiren Kurtulmuş şöyle konuştu:

Numan Kurtulmuş: İnsanları susturabilirsiniz ama...Numan Kurtulmuş: İnsanları susturabilirsiniz ama…

 

“Karşı karşıya kaldığımız bu göçmenler meselesi öyle görünüyor ki uzun bir süre daha Türkiye’nin meselelerinden birisi olmaya devam edecektir. Maalesef Suriye’deki kriz bu şekilde devam ettiği sürece daha doğrusu geniş anlamda Ortadoğu coğrafyasındaki bu kriz devam ettiği sürece Türkiye’de bunun yansımaları olacaktır. Biz Türkiye olarak başından itibaren Suriye’deki krizin başlangıcından itibaren açık kapı politikasını benimsedik. 1 milyon 600 bin Suriyeli Türkiye’dedir. 2011 Nisan ayından itibaren Suriye’den göç eden mültecilerin Türkiye’ye tabi ki bir maddi yükü de bulunmakta. Bunu çok fazla dile getirmiyorum bir ensar anlayışı içerisinde bunu Türkiye’nin parası ne olursa olsun bu yükü karşılayacağını biliyor ve her vesile ile bunu ilan ediyoruz. Bu güne kadar yapılan harcamalar 400 milyarı aşmış bulunmaktadır. Bunların içerisinde 800 milyon dolar STK’ların katkıları vardır. Uluslar arası camianın da bu Türkiye’deki insani drama katkısı fevkalade bir ihmal düzeyindedir. Biz farklı coğrafyalardan gelen bütün insanları bu ülkede Anadolu topraklarında kabul ederken, ekmeğimizin yarısını paylaşırken bu günde aynı şekilde bu kadar çok sayıda mülteci sorununa rağmen bunu gelen herkese kapımızı açık tutacağımızı ilan ederken çok zengin bir ülke olduğumuz için bunu yapmıyoruz. Bizim gönlümüz zengin olan bir ülke olduğumuz için, gönlümüz zengin olan bir millet olduğumuz için bunları yapabiliyoruz.”

Numan Kurtulmuş'dan ağır TİKA yanıtı!Numan Kurtulmuş'dan ağır TİKA yanıtı!

 

MÜLTECİLER POLİTİKASI HAZIRLANMALI

Suriyeliler’in barınma ve çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik yeni politikaların geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Kurtulmuş şöyle devam etti:

“Suriye meselesi 3-5 ayda biter ve bu insanlar tekrardan geri dönerler. Maalesef öyle görünüyor ki Suriyeli kardeşlerimiz bu topraklarda olan ya da kendi topraklarını terk edip Ürdün ya da başka yerlere gitmiş olan Suriyelilerin uzun bir süre kendi topraklarına dönmeleri çok mümkün görünmüyor bu günkü koşullar altında. Suriyeli bu kardeşlerimizle ilgili kalıcı, onların nesillerini kaybettirmeyecek, onlara bu topraklarda gerçekten temel hak ve özgürlüklerine sahip olarak yaşamalarını sağlayacak bir takım kalıcı politikaları üretmek mecburiyetimiz vardır. Özelde Suriyeliler için genelde Türkiye’nin geneli için bir mülteciler politikası, nasıl bir mülteci politikası olmalıdır bunun üzerinde bunun üzerinde düşünmemiz ve bunun üzerinden her platformda düşüncelerimizi üretmemiz gerekiyor. Uluslar arası camia maalesef Suriye meselesinde hem savaşı önlemede hem savaşın sonuçlarını hükmetmekte sınıfta kalmıştır. Suriye’de nasıl bir gelecek inşa edileceğine dair yol haritası olmayanlar Suriye’de savaşın nasıl bitirileceği konusunda yol haritası olmayanlar bu gün Suriye savaşını bitiremedikleri gibi burada ortaya çıkan muazzam göç dalgalarını nasıl bitirileceği konusunda ne yazık ki bir perspektife sahip oldukları görünmüyor.”

Bakanlara su şişesi atarak tepki gösterdilerBakanlara su şişesi atarak tepki gösterdiler

 

YENİ GÖÇ DALGASINA KARŞI HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

Suriye’deki iç savaşın devam ettiği sürece yeni göç dalgalarının kapıda olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, “Allah muhafaza Halep’teki durumun bir türlü değişmesi Halep’ten ortaya çıkabilecek bunu sadece Halep için söylüyorum yeni bir göç dalgasının çok yüksek sayılarda Türkiye’yi de bölge ülkeleri de etkileyeceğini birinci derecede Türkiye’yi etkileyeceğini biliyoruz. Yeni göç dalgasına karşı hazırlıklar başladı. Artık önümüzde bir göç modülümüz var kim nerden gelse AFAD bunu çalıştı ve çok başarılı bir sistem ortaya konuldu. Gelen herkes geometrik kayıtları yapılarak bundan sonra içeriye alınacak. Bölgede öncelikle güvenlik arındırması arkasından kayıtlar arkasından da yaşam alanların hazırlanmasında bunlarla ilgili çalışmalarımız hepsi tamamlanmıştır. İnşallah böyle bir şeye ihtiyaç olmaz. İnsani yardım bakımından hazırlıklarımızın tam olduğunu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Kaplan'dan Akdoğan'a: Dikkat edeceksiniz dilinize Kaplan'dan Akdoğan'a: Dikkat edeceksiniz dilinize

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...