Binlerce Dadaş ecdadına yürüdü

Aziziye Tabyaları'na bu yıl ikincisi düzenlenen 'Erzurum Tarihine Yürüyor' adı verilen etkinliğe katılan binlerce kişi atalarının izinde yürüdü.

Binlerce Dadaş ecdadına yürüdü

Osmanlı- Rus Savaşı’nda düşmesi üzerine Erzurum halkının 137 yıl önce taş, sopa ve baltalarla geri aldığı Aziziye Tabyaları’na bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Erzurum Tarihine Yürüyor’ adıverilen etkinliğe katılan binlerce kişi atalarının izinde yürüdü. AKUT ile TEMA tarafından oluşturulan 30 kişilik grup gece tabyalarda sabaha kadar nöbet tutarak gelenleri karşıladı.

Rus tehdidini önlemek için 1872 yılında Sultan Abdulaziz tarafından Fosfor Mustafa Paşa yönetiminde Erzurum- Kars karayolunu kontrol altında tutmak amacı ile Top Dağı’na yaptırılan, üç tarafı toprağa gömülü Aziziye Tabyası, tarihi günlerinden birini daha yaşadı. ’93 Harbi’ olarak bilinen Osmanlı-Rus Savaşı’nda ‘Aziziye Tabyası’nın düştü’ haberi üzerine kadınlı erkekli Erzurum halkı taş, sopa ve baltalarla tabyaları geri alarak destan yazdı. O günün ruhunu yakalamak ve tanıtımını yapmak için Tabyalar Platformu tarafından bu yıl ikincisi organize edilen ‘Erzurum Tarihine Yürüyor’ etkinliğine yaşlısından gencine binlerce kişi katıldı.

Merkez Yakutiye ilçesindeki tarihi Ulu Cami’de kılınan sabah namazı ardından katılımcılara Büyükşehir belediyesi tarafından kurulan dev semavarlerde poğaça ve çay ikram edildi. Burada toplanan kalabalık belediye otobüsleriyle Karskapı Şehitliği’ne getirildi. Saat 06.00’da şehitlik önünde toplanan binlerce kişi Türk bayraklarıyla tekbir getirerek yürüyüşe başladı.

Kadınlı erkekli binler, Nene Hatun’un destanlaştığı ve mezarının bulunduğu deniz seviyesinden 2 bin metre yükseklikteki Aziziye Tabyası’na akın etti. 4 kilometrelik yürüyüş sonunda tabyalara ulaşan vatandaşları burada dün gece nöbet tutan AKUT ve TEMA’cılar tarafından karşılandı. Tabyalarda toplanan kalabalık, okunan Kuran-ı Kerim’i dinledi. Müftü Hasan Çınar tarafından yapılan duada etkinliğe katılanlar hep birlikte ‘Amin’ dedi. Topluca okunan İstiklal Marşı sonrası anma töreni sona erdi. Etkinliğe katılanlar, belediye otobüsleri ya da yürüyerek kente döndü.

Sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı Aziziye Tabyaları’na tırmanış etkinliğine Vali Ahmet Altıparmak, Ak Parti Erzurum Milletvekili Adnan Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen (AKP), Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hikmet Koçak, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muammer Yaylalı, Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Uysal Ağaoğlu, Müftü Hasan Çınar, kamu kurum müdürleri, öğrenciler, askerler, sivil toplum kurumları, izciler ile çocuk, yaşlı ve gençlerden oluşan yaklaşık 20 bin kişi katıldı. Yürüyüşün geçen yıl ilkinin düzenlendiğini anımsatan Vali Ahmet Altıparmak, şöyle dedi:

“9 Kasım Tabyalar Platformu’nun organize ettiği bir yürüyüş. Büyük ilgi gösterdikleri için Erzurumlular’a teşekkür ediyorum. Müftü hocamız muhteşem bir dua ile bizi o geçmiş günlerin maneviyatına yükseltmiş oldu. Buna inşallah Erzurumlular, Erzurumlu gençler sahip çıkar. Bu, bugünle bitmez yıllarca devam eder. En azından yılda bir defa bile olsa bu manevi havayı yaşamış oluruz.”

93 harbi sırasında tabyalara düşman baskınının olduğunu hatırlatan Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise, şöyle konuştu:

“1877-78, 93 harbi dolayısıyla tabyalarda düşman baskını oluyor. Mehmetcikler şehit düşüyor. Bunu duyan Erzurumlu ve din adamlarımız minarelerden sabah ezanı ile baraber bütün halkı buraya davet ederler. Halk buraya gelir tabi burası işgal altındadır. 500’e yakın Erzurumlu da burada şehit olur. Bütün şehitlerimizi ve o gün şehit düşen kardeşlerimizi, büyüklerimizi rahmetle yad ediyoruz. Allah milletimize bir daha öyle bir gün göstermesin.”

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...