‘Soma Kömür devletten alacaklı mı?’

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, Soma Kömür'ün devletten alacaklı olup olmadığını sordu.

‘Soma Kömür devletten alacaklı mı?’

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ)’nden alacaklarını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a sordu ve üzerindeki tedbir kararlarının ayrıntılarını talep etti.

Soma İş Mahkemesi’nde devam eden davada Soma A.Ş., 10 milyon TL hakedişi olduğunu beyan ederken mahkemeye iki ay önce yazılı cevap veren TKİ, “Şirketin bizden hakedişi yoktur.” cevabını vermişti. 25 Kasım 2014’te Soma İş Mahkemesi'nin evraklarına ise firmanın 61 bin lira hakedişi olduğu bilgisi girdi. Aradaki tutar karmaşasının çözülmesi ve Soma A.Ş.’nin alacağının olup olmadığına dair TKİ ve Ege Linyit İşletmeleri (ELİ)'nden bilgi alınmasına karar verildi.

CHP Milletvekili Öz’ün gündeme taşıdığı soru önergesi şöyle: “TKİ Genel Müdürlüğü tarafından Soma İş Mahkemesi'ne sunulan Eylül 2014 tarihli yazılarda, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin TKİ’den herhangi bir alacağı bulunmadığı, daha önce intikal etmiş kurum borçları, temlik ve haciz borçları bulunduğu ifade edilmiştir. TKİ’nin bu bildirimine karşın Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin, Soma İş Mahkemesi'nin 25 Kasım 2014 tarihli ve 2014/811 esas no’lu dosyasında yer alan, kamudan yaklaşık 10 milyon TL hakedişi bulunduğuna dair iddiası göze çarpmaktadır. Mahkeme ise elindeki verilerle bu hakedişi 61 bin TL olarak belirtmiş ve şirketin kamudan daha yüksek miktarda bir hakedişi olup olmadığının TKİ Genel Müdürlüğü ve ELİ Müessese Müdürlüğü’ne sorulmasına karar vermiş, tedbir kararının yerine getirilmemesi nedeniyle doğacak zarar için ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağını belirtmiştir. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin, TKİ Genel Müdürlüğü ve ELİ Müessese Müdürlüğü kayıtlarında gözüken hakedişi var mıdır? Varsa tutarı 10 milyon TL mi yoksa 61 bin TL midir? Eylül-Kasım 2014 tarihleri arasında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., 10 milyon TL hakediş tutarında hangi iş-hizmeti üretmiştir? Hakediş tutarlarındaki bu çelişkiyi nasıl açıklayacaksınız?”

CİHAN

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...