Sözcü Plus Giriş

Hollywood ünlülerinin erotik fotoğraflarının iCloud servisinden çalınarak internette yayınlanması sonrasında büyük eleştiri alan Apple’ın CEO’su, Apple’ın güvenlik politikası hakkında açıklamalarda bulundu.

Apple’ın ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA ile işbirliği yapmadığını ve kimsenin verilerini NSA’ya vermediklerini vurgulayan Apple ayrıca kullanıcıların verilerini saklamadıklarını da belirtti. NSA için bir hazine sandığı olmadıklarının altını çizen Cook, kullanıcıların e-postalarını ve mesajlarını okumadıklarını da anlattı. Başkalarını yaptığı gibi, Apple’ın kullanıcıların verilerini işleyerek veya satarak para kazanmadığını söyleyen Tim Cook, şirketin bilançoları incelendiğinde gelen giden paranın belli olduğunu ve tüm gelirin iPhone, iPad, MAC gibi cihazlarının satışından ve iTunes gibi servislerden geldiğini vurguladı.

chip.com.tr’nin haberine göre devletin resmi kanallarından kullanıcıları hakkında çok az sayıda sorgu geldiğini, bunun da mahkeme yoluyla geldiğini anlatan Apple, NSA ile iş birliği yapmadıkları gibi, iCloud’dan çalınan fotoğrafların da Apple’ın hatası nedeniyle değil, söz konusu kullanıcıların şifrelerinin çalınması veya tahmin edilmesi nedeniyle açığa çıktığını anlattı.