Sözcü Plus Giriş

Suriye’nin kuzeyinde Rojava’ya bağlı Tel Abyad kentinde IŞİD ile YPG güçleri arasında çatışma çıktığı belirtildi.

BBC Türkçe Servisi’ne konuşan YPG’ye bağlı Tel Abyad asayiş sorumlusu Dr. Renas Kobani, IŞİD üyelerinin Tel Abyad’ın doğusundan kente saldırdığını söyledi.

Dr. Renas Kobani, IŞİD üyelerinin bugün öğleden sonra Tel Abyad’ın doğusunda kente yakın olan asayiş noktasına saldırdığını, çatışmalarda 8 IŞİD üyesinin öldürüldüğünü belirtip çatışmaların halen sürdüğünü kaydetti.

Renas, şöyle devam etti: “IŞİD üyesi yaklaşık 30 kişi bugün öğleden sonra Tel Abyad kent merkezinin doğu girişinde YPG’ye bağlı asayiş kontrol noktasına uzun namlulu silahlarla saldırı düzenledi. Saldırıda asayiş üyesi 2 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Onları Kobani’deki hastaneye gönderdik. Çatışma olan alana YPG üyeleri destek amaçlı sevk edildi. Örgüt üyelerinin etrafı şimdi YPG güçlerince kuşatılmış durumda. Tel Abyad kent merkezinde durum ise normal”.

Londra merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD’in Tel Abyad’ın doğusunda bir bölgenin kontrolünü ele geçirdiğini duyurdu.

Kobani’de ise yaşanan IŞİD saldırısından dolayı kentte güvenlik önlemleri alınıyor.
Kobani’de 3 gün sokağa çıkma yasağı

BBC Türkçe Servisi’ne konuşan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Kobani Eşbaşkanı ve TEV-DEM Dış İlişkiler Komitesi üyesi Ömer Eluş ise, Kobani saldırısından dolayı kentte 3 günlük sokağa çıkma yasağının alındığını belirtti.

Eluş, karara ilişkin ayrıntılar için şunları söyledi:

“Artık geceleri saat 20:00 ‘dan sabah saat 06:00 sularına kadar geceleri asayiş güçleri dışında kimse sokakta almayacak. Köylerde savunma komiteleri oluşturulacak ve bu insanlara silah verilecek. Şimdi YPG ve asayiş güçleri kentte ve köylerde IŞİD üyesi var mı yok mu onun taramasını yapıyorlar.”

Eluş, bugün sabah saatlerinde Kobani’ye 3 kilometre mesafede bulunan Hesnoke köyünde iki IŞİD üyesini ele geçirdiklerini ifade edip şöyle devam etti:

“Biri YPG güçlerince öldürüldü. Yakalanan IŞİD üyesi Suriye’nin Humus kentinden. Şimdi sorgulanıyor. Saldırıyı nasıl yaptıkları ve saldırıda kimlerden destek aldıkları soruluyor. IŞİD üyelerinin takas edilmesi söz konusu değil, zaten IŞİD’in elinde YPG üyesi esir yok.”

“IŞİD Türkiye sınırına hendek kazıyor”

Son güncelleme: 20:25 30.06.2015
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more