Sözcü Plus Giriş

Kanada’dan Çavuşoğlu’nun iddialarına yanıt

IŞİD'e katılmak üzere İngiltere'den Suriye'ye giden üç kıza, Türkiye'de yardım ettiği belirlenen yabancı uyruklu kişinin Kanadalı olduğu tartışılıyor

Güncellenme: 18:11, 13/03/2015
Kanada’dan Çavuşoğlu’nun iddialarına yanıt

Türkiye’de gözaltına alınan kişinin, Kanada Gizli Servisi CSİS’le bağlantılı olup olmadığı konusu, Kanada Federal Parlamentosu’nda Kamu Güvenliği Bakanı Steven Blaney’e soruldu.

KANADA: KONUDAN HABERİMİZ VAR

Anamuhalefetteki Yeni Demokrat Parti Milletvekili Megan Leslie’nin yönelttiği, “Türk medyasında, CSİS’le bağlantılı bir kişinin yakalandığı söyleniyor. Doğru mu?” sorusunu cevaplayan Bakan Blaney, “Konudan haberimiz var. Operasyonel ulusal güvenlik konularında yorum yapmıyorum. Ancak biz bu tür durumlar için Anti-Terör Yasası’nı çıkarmak istiyoruz” dedi.

SORULARI CEVAPSIZ BIRAKTI

AA’nın konu ile ilgili olarak bilgi talep ettiği Kanada Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Johanna Quinney, diplomatik girişimleri olup olmadığı yolundaki soruları cevapsız bıraktı. Sözcü Quinney, konunun Kanada Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın alanına girdiğini belirterek, soruları bakanlık sözcüsüne yönlendirdi. Kanada Kamu Güvenliği Bakanlığı Basın Sözcüsü Jean-Christophe DeLeRue de, Bakan Blaney’in parlamentodaki sözlerini yinelemekle yetindi.

“DOKTOR MEHMET REŞİT

Star gazetesinde yer alan habere göre; kızlar, İstanbul’da Doktor Mehmet Reşit kod adlı kişi tarafından karşılandı. Kızları 18 Şubat’ta Gaziantep’e götüren Reşit, daha sonra Suriye’de Ebu Bekir kod adlı IŞİD militanına teslim etti.

Bölgedeki istihbarat kaynaklarından Mehmet Reşit kod adlı kişinin Suriye uyruklu Mohammad Al Rashed adlı şahıs olduğunu belirleyen güvenlik güçleri, 28 Şubat’ta Şanlıurfa’da yapılan operasyonla bu kişiyi gözaltına aldı.

Rashed’in kaldığı yer ve üzerinde yapılan aramada İstanbul’da satın alınmış ve beraberindeki şahıslara ait olduğu düşünülen otobüs biletleri ile bir adet bilgisayar ele geçirildi. Rashed, sorgusunun ardından 4 Mart 2015’te sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

“HER ŞEYİ İTİRAF ETTİ

Haberde Mohammad Al Rashed’in ilk sorgusunda her şeyi itiraf ettiği öne sürüldü:

“Kanada istihbarat servisi için çalışıyorum. Zaman zaman servisin aldığı biletlerle Ürdün’e giderek Kanada Başkonsolosluğu’nda topladığım bilgileri ilgililerle paylaşıyorum. Son olarak Shamina Begüm, Anira Abase ve Kadiza Sultana adlı kızları İstanbul’dan alarak Gaziantep otogarı yakınına getirerek, eleman aktarımı yapan şahıslarla irtibata geçtim ve Suriye’ye götürmek üzere teslim ettim. 21 Şubat 2015’te Kanada istihbarat görevlilerine bu konuda bilgi aktardım. Tüm bunları Kanada vatandaşlığını elde etmek için yaptım.”

Ayrıca Al Rashed’in para kaynaklarını inceleyen güvenlik güçleri ilginç bir bağlantıyla karşılaştı. Rashed’e paraların İngiltere’den geldiği tespit edildi.

ÇAVUŞOĞLU DİLE GETİRDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir haber kanalına yaptığı açıklamada, kızların Suriye’ye geçişine yardım eden kişinin koalisyona üye bir ülkenin istihbaratında çalıştığının tespit edildiğini dile getirmişti.

Shamima Begum (15), Amira Abase (15) ve Kadiza Sultana’nın (16), 17 Şubat’ta Londra’dan İstanbul’a gittikleri ve daha sonra Suriye’ye geçerek terör örgütü IŞİD’e katıldıkları tahmin ediliyor.

Yayınlanma Tarihi:11:59,