Reklamsız Sözcü

Los Angeles’ta tüm okullar ‘elektronik tehdit’ nedeniyle tatil edildi

ABD'nin California eyaletinin Los Angeles kentinde tüm okulların henüz belirlenemeyen bir 'elektronik tehdit' sebebiyle eğitime ara verdiği bildirildi.

android-time 17:33
Los Angeles’ta tüm okullar ‘elektronik tehdit’ nedeniyle tatil edildi
ABD'nin California eyaletinin Los Angeles kentinde tüm okulların henüz belirlenemeyen bir 'elektronik tehdit' sebebiyle eğitime ara verdiği bildirildi.

ABD’nin Los Angeles şehrinde anaokulu, ilkokul ve liselerin de aralarında bulunduğu yaklaşık bin kadar okulun henüz belirlenemeyen bir ‘elektronik tehdit’ nedeniyle tatil edildiği açıklandı.

ABD’nin Los Angeles şehrindeki bütün okullar gelen bir bomba ihbarı üzerine kapatıldı. Polis sabah gelen tehdit üzerine Los Angeles’taki bütün okullarda arama yapmaya çalışıyor.

Konuyla ilgili bir basın toplantısı yapan Los Angeles’taki okulların müfettişi Ramon Cortines polisin bütün okulları aramasının ardından öğrencilerin sınıflarına döneceğini belirtti.

Cortines, tehdidin bir okul yönetim kurulu üyesine telefonla geldiğini ancak hangi okulun yöneticisi olduğunu açıklayamayacağını söyledi. Ayrıca tehdidin internet yoluyla gönderildiğini açıkladı. Cortines, “Bir okulun yönetim kurulu başkanına bu tehdit yapılmış. Bir okuldan bahsedilmiyor, birkaç okul söyleniyor ve bombaların paketlerde veya sırt çantalarında olabileceği iddiası var. Tehdidin ulaştığı kişiyle konuştuktan sonra bütün okulların kapanması gerektiği yönünde bir karar aldım.” dedi.

Sabah çocukların servis otobüsleriyle evlerine geri gönderildiği belirtilirken, çocuklarını kendileri okula bırakan velilerden de yanlarında bir kimlikle okullara gelip çocuklarını almaları istendi.

‘ÇOCUĞUNUZU OKULA GETİRMEYİN’ UYARISI

Tüm okulların güvende olduğu kesinleşene kadar okulların kapalı kalacağı duyuruldu. Bölgedeki ebeveynlerden çocuklarını okula getirmemeleri istendi.

Los Angeles ABD’nin okul bakımından en büyük ikinci bölgesi. Anaokulundan 12. sınıfa kadar 640 bin öğrenci; 900 devlet ve 187 charter okulda eğitim görüyor.  Yetkililer ailelerden okulların civarında şüpheli bir paket gördükleri zaman dokunmamalarını ve polisi aramalarını istedi.

BOMBA İDDİASI

Yetkililer, 1000’den fazla okulu kapsayan kapatma önlemine neden olan tehdide ilişkin Los Angeles polisinin yanı sıra FBI’a da haber verildiği, okullardaki aramalara FBI’ın da katıldığı duyurdu. Okulların tek tek aranacağı ifade edildi.

San Bernardino’da iki hafta önce 14 kişinin ölüp, 22 kişinin yaralandığı saldırının ardından Los Angeles ile ilgili çok sayıda tehdit ihbarının geldiği açıklandı.  Dün de San Bernardino’da bir okula bomba konulduğu ihbarı yapılmış ancak ardından bu ihbar asılsız çıkmıştı.

CİHAN

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 10:0016.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more