Tecavüz idam cezasının olduğu ülkelerde daha yaygın

Mersin'nin Tarsus ilçesinde Özgecan Aslan’ın 3 kişi tarafından bıçaklanıp öldürülerek yakılması, idam ve hadım cezası tartışmalarını yeniden gündeme getirdi

Tecavüz idam cezasının olduğu ülkelerde daha yaygın

Mersin'in Tarsus İlçesi'nde vahşice öldürülen Özgecan Aslan'ın üç kişi tarafından bıçaklanıp öldürülerek yakılması, tecavüz ve kadın cinayetlerine karşı idam ve hadım cezalarını gündeme getirirken tecavüzün idam cezasının olduğu ülkelerde de hayli yaygın olduğu verilerle sabit.

İdam cezalarında Çin başı çekiyor, Ortadoğu ve Asya ülkelerinde de hayli yaygın. Ancak bu ülkelerdeki tecavüz oranları da yüksek

Uluslararası Af Örgütü'nün rakamlarına göre, 2012 yılında dünya çapında 1923 idam cezası verilirken, idam cezasının en fazla uygulandığı ülkelerin başında Çin, ABD, Pakistan, Afganistan, Hindistan, Ortadoğu ve Arap Yarımadası ve Afrika ülkeleri geldi.

Sadece Çin'de uygulanan idam sayısı bütün dünya ülkelerinin toplamını aşıyor.

AFGANİSTAN’DA HER 100 KADINDAN 60’I TECAVÜZE UĞRUYOR

Buna karşılık, dünyada kadınların statüsü üzerine çalışmalarıyla bilinen Woman Stats Project'in 2011 rakamlarına göre, dünyada tecavüzün en yaygın olduğu ülkelerin başında, yani birinci grupta, ortalama her 100 bin kadından 60'ının tecavüze uğradığı Afganistan, Hindistan, Pakistan, Suudi Arabistan, Yemen, Irak, Suriye, Ürdün, İran, Sudan ve diğer Afrika ülkeleri var.

Başka bir deyişle idam cezası tecavüzün önüne bu ülkelerde geçemedi.

Woman Stats Project'e göre tecavüz ortalamasında ikinci grubu Çin, Vietnam, Laos, Tayvan, Güney Kore, Tayland gibi ülkeler oluşturuyor.

Ancak başta Çin olmak üzere, bu ülkeler idam cezasının yine en fazla uygulandığı ülkeler arasında.

İdam cezasının olduğu ABD ise tecavüz ortalamasında üçüncü kuşak ülkeler arasında yer almakta. Ancak aynı ABD dünyada idam cezasının en fazla uygulandığı ülkelerin arasında ön sıralarda yer alıyor.

Biz de o iğrenç bakışları gördük'Biz de o iğrenç bakışları gördük

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...