Reklamsız Sözcü

Düşürülen uçağın karakutusu Putin’e sunuldu

Rusya, Suriye sınırında Türkiye tarafından vurulan Rus uçağının kara kutusunun Rusya’ya getirildiğini açıkladı

android-time 22:15
Düşürülen uçağın karakutusu Putin’e sunuldu
Rusya, Suriye sınırında Türkiye tarafından vurulan Rus uçağının kara kutusunun Rusya’ya getirildiğini açıkladı

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye ordusuna bağlı özel birliklerin Türkiye-Suriye sınır bölgesinde 24 Kasım tarihinde vurulan SU-24 tipi uçağın düştüğü alanı temizlediklerini ve kara kutusunu bulduklarını duyurdu. Uçağın karakutusu ise Rusya Devlet BaşkanıVladimir Putin'in makamına getirildi. Savunma Bakanı’nın kendisine kara kutuyu sunduğu Putin de kutunun uluslararası uzmanlar eşliğinde açılması talimatını verirken, kara kutunun içinden nasıl bilgi çıkarsa çıksın, Türkiye'ye karşı tutumlarının değişmeyeceğini söyledi.

Reuters

Rusya Savunma Bakanı Şoygu, uçağın kara kutusunun Rusya'ya getirildiğini açıkladı. Putin ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Şoygu, “Pilotumuzu vuran militanların bulunduğu akanda aktif bir şekilde çalıştık. Bu çalışma, uçağın düştüğü alanının özel kuvvetlerimiz ve Suriye özel kuvvetlerinin temizlenmesiyle sonuçlandı. Suriye birlikleri, uçağımızın düştüğü alanı inceliyor.” diye konuştu. Bölgedeki militanların, özel kuvvetlerin gelmesi sonucunda oradan kaçtıkları bilgisini veren Şoygu, “Uçaktan bir şey alma ya da götürme şansı bulamadılar. Uçuş bilgilerinin kaydı (kara kutu) bulundu, buraya getirildi ve şimdi size sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

KARAKUTU ULUSLARARASI UZMANLAR EŞLİĞİNDE AÇILACAK

Bunun üzerine de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de kara kutunun uluslararası uzmanlarla birlikte açılması talimatını verdi. Putin, “Kara kutuyla ilgili şimdi bakacağız. Kara kutu açıldı mı?” diye sordu. Putin, ardından “Şimdilik kara kutuyu açmamanızı istiyorum. Kara kutuyu sadece uluslararası uzmanların eşliğinde açın. Her şey düzgün bir şekilde belgelenmeli” şeklinde konuştu.

Reuters

SONUÇ NE OLURSA OLSUN, TÜRKİYE’YE KARŞI TUTUMUMUZ DEĞİŞMEYECEK

Putin, ardından da kara kutudan ne çıkarsa çıksın Türkiye'ye karşı tutumlarının değişmeyeceğini söyledi. Putin, “Anladığım kadarıyla kurtarılan uçuş bilgileri SU-24'ün kalkışından düşüşüne kadar bütün uçuş güzergahı, hızı, irtifası konusunda bilgilenmemizi sağlayacak. Bu şekilde Türk Hava Kuvvetleri'nin uçağı haince nerede vurmuş olduğunu anlamış olacağız” diye konuştu.

CİHAN

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 23:1309.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more