Tavuk kamyonunda 50 göçmenin cesedi bulundu

Avusturya’da, otoban kenarında duran kapalı kasa kamyonda yapılan aramada 50 göçmenin cesedi bulundu.

Tavuk kamyonunda 50 göçmenin cesedi bulundu

Ali GÜLEN/FRANKFURT

Göçmenlerin dramı her geçen gün büyüyor. Savaş ya da kriz bölgelerinden kaçıp Avrupa'ya sığınmak isteyen göçmenler, kitleler halinde ölümü göze alarak daha iyi bir yaşama tutunmaya çalışıyor.

Avusturya'da, A 4 otobanı kenarında duran ve tavuk eti üreten Slovakyalı bir firmaya ait olan Macaristan plakalı bir kapalı kasa kamyonda yapılan aramada 50 göçmenin cesedi bulundu. TIR'ın uzun süredir orada durduğu belirtilirken, göçmenlerin de havasızlıktan boğularak öldükleri tespit edildi.

ALMAN İÇİŞLERİ BAKANI: KIZGINIZ

Ölüm kamyonuyla ilgili araştırma başlatılırken Macar ve Avusturya Polisi ortak bir kriz masası oluşturdu. Olay Almanya'da da büyük etki yarattı. İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, “Çok korkunç bir olay. İnsan kaçakçılarının para için neler yapabileceğini gösteriyor ve bu durum karşısında çaresiz kalmış olmak bizi çok kızdırıyor“ dedi.
7.5 tonluk araçla ilgili araştırmaları sürdüren polis, TIR'ı inceleme için yakındaki bir merkeze götürdü ve cesetleri de yakındaki bir soğutma merkezine taşıdı.

SLOVAKYALI FİRMA SATMIŞ

Daha önce et taşıdığı için dondurucu sistemi de olan aracın üzerinde Slovakyalı firmanın ismi ve logoları olurken, neden Macar plakası taşıdığı araştırılıyor. Söz konusu TIR'ın aynı firma tarafından iki yıl önce satıldığı, daha sonra başka birine satılmış olabileceği belirtiliyor.

Aracın rotası hakkında bilgi verecek cihazın ise bozuk olduğu ve bu yüzden henüz bir bilgi alınamadığı belirtiliyor.

Akdeniz'de bir facia daha: 400 kişiyi taşıyan göçmen teknesi battı

Akdeniz’de bir facia daha: 400 kişiyi taşıyan göçmen teknesi battı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...