Hisarcıklıoğlu’ndan Başçı açıklaması

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "MB Başkanı Erdem Başçı, küresel kriz sonrasının en başarılı merkez bankası başkanlarından biridir" dedi.

Hisarcıklıoğlu’ndan Başçı açıklaması

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya övgü geldi. Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından düzenlenen “Türkiye Başkanlığındaki G20 Gündemi” konferansında konuşan Hisarcıklıoğlu, Başçı’nın sadece bir profesör değil aynı zamanda küresel kriz sonrasının en başarılı merkez bankası başkanlarından biri olduğunu ifade etti ve şöyle devam etti:

“Sayın Başçı, Türkiye'nin G20 Dönem Başkanlığı vesilesiyle G20 Merkez Bankası Başkanlarının da dönem başkanı oldu. Bugün ve yarın Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları ile sözünü ettiğim sorunları tartışacaklar. Biz de onlardan gelecek işaretleri bekleyeceğiz. Kurumların başındaki liderler olarak bizlerin birincil görevi, ekonomik ve finansal sisteme güven aşılamaktır. Larry Summers'ın dediği gibi ‘Güven en düşük maliyetli teşviktir’ ve bizler de bu teşvike bu dönemde büyük bir ihtiyaç duymaktayız.”

KÜRESEL DURGUNLUĞU GERİ DÖNDÜREMEDİK

Son altı yıldır küresel durgunluğu sürdürülebilir şekilde geri döndüremediklerini belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Geçmiş yıllarda ticaret, küresel büyümenin motoruydu. Ama bugün ticaretteki artış küresel büyümenin bile altında kalıyor. Genç işsizlik oranları oldukça yüksek seviyelerde. Bazı ülkelerde bu yüzde 40’lara ulaştı. Finans sektörü diğer tüm sektörlerle kesişir. Ekonomik hayatın tüm aşamasında bu böyledir. Bugün finans piyasaları hem kapsam hem de karmaşıklık açısından patlamaya uğramıştır. Tek bir hata veya politika kararındaki yanlışlık, büyük bir çalkantıya yol açabilir ki bunları geçtiğimiz yüzyıllarda gördük. Bu gibi hataların bedeli milyar hatta trilyonlarca doları bulabilir. Bunlar kaybolan fırsatlar ve milyonlarca yeni iştir. Orta gelirli insanlar bir gecede yoksulluğa mahkum olabiliyor. İşletmeler değişiyor. Sınır ötesi siyasi gerginlikler artıyor ve finansal krizler bir yerde sivil toplumda da huzursuzlukları ateşliyor.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...