Sözcü Plus Giriş

Kuş Gribi nedir, nasıl bulaşır?

Türkiye'de Kuş gribi vakaları endişe yaratıyor. Peki kuş gribi nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl bulaşır?

Güncellenme: 14:37, 18/05/2015
Kuş Gribi nedir, nasıl bulaşır?

Türkiye’de yeniden hortlayan Kuş gribi vatandaşları endişelendiriyor. Son olarak İzmir’de Kuş gribinin görüldüğü Menderes’teki Fevziçakmak Mahallesi karantina altına alındı. Peki Kuş gribi nedir? Kuş gribi ya da diğer adlarıyla Avian İnfluenza , Tavuk Vebası, Pestis Avium, Bird Flu, Avian Flu, virüs kaynaklı ölümcül bir hayvan hastalığıdır. Virüsün H5N1 adındaki türevi insanları da öldürebilir.

KUŞ GRİBİNİN BELİRTİLERİ

Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrıları başlangıç belirtileridir. Akciğerde ağrı görülür. Bunun sonucunda zatürre, solunum sıkıntısı ve ölüme kadar giden bir takım tablolar oluşabilir. Belirtiler hastalıkla temastan 2 -3 saat ile 3 -4 gün içinde kendini gösterir. Ancak, 7-10 günlük kontrol daha doğru olacaktır. Hücrelere yeterli oksijen gitmediği için vücut morarmaya başlar. Bu yüzden Endonezyalılar kuş gribine “mavi ölüm” diyor.

KUŞ GRİBİ NASIL BULAŞIR?

ihbarı mecbur olan hastalıklardan olan kuş gribi (tavuk vebası), en çok ördek, hindi, tavuk, sülün, evcil kaz, bıldırcın, tavus kuşu, muhabbet kuşu, martı, bataklık kuşları, keklik, deniz kuşları, beç tavuğu ve papağan cinslerinde görülmektedir.

Hastalık bugüne kadar yalnızca, hasta kanatlılarla doğrudan ve yoğun ilişkide olan insanlara (çiftlik çalışanları, tavuk bakıcıları, horoz döğüşçüleri vb.) bulaşmıştır. Yoğun nüfusu olan yerlerde görülmüş olmasına rağmen, hastalıktan son on yılda 60 dolayında insanın ölmesi bunun önemli bir göstergesidir. Almanya, Hollanda, İtalya ve Belçika gibi Avrupa ülkelerinde, alınan çok sıkı güvenlik önlemleri sonucunda, Kuş Gribi nedeniyle bugüne kadar sadece 1 veteriner hekim yaşamını yitirmiştir.

İyi pişmemiş et mikroorganizmalar açısından her zaman bir risk unsurudur. Buna karşılık normal pişirme sıcaklığı olan 70 santigrat derecenin üzerindeki her pişirme virüsü etkisiz hale getirmektedir. Hastalıklı bile olsa, pişirilmiş bir tavuk etinden bulaşan hiçbir vaka günümüze kadar rapor edilmemiştir.

Şu anda insanlara yönelik olarak hali hazırda uygulanmakta olan grip aşılarının Kuş Gribi virüsü H5N1'i önleyici herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak aşı geliştirme çalışmaları devam etmektedir.

 İzmir'de kuş gribi karantinası

İzmir’de kuş gribi karantinası