Reklamsız Sözcü

İran gazı kesti!

İran “Ağır kış şartları nedeniyle iç tüketimim arttı” diyerek günlük 30 milyon metreküplük gaz akışını yarı yarıya kesti.

android-time 08:09
İran gazı kesti!
İran “Ağır kış şartları nedeniyle iç tüketimim arttı” diyerek günlük 30 milyon metreküplük gaz akışını yarı yarıya kesti.

Sınır ihlali yaptığı için düşürülen Rus savaş uçağının ardından Rusya'nın Türkiye’ye yönelik başlattığı yaptırımların ‘doğalgaza sıçrayıp sıçramayacağı' merak edilirmen, İran’dan gelen bir doğalgaz haberi Enerji  Bakanlığı’nı alarma geçirdi.

FOTO:Reuters Türkiye doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 18’ini İran’dan karşılıyor

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre, İran ‘ağır kış şartları nedeniyle iç tüketimdeki artışı' gerekçe göstererek Türkiye'ye gönderdiği gazı kıstı. Günde 28- 30 milyon metreküp gazın geldiği İran'dan önceki geceden itibaren gaz akışı yüzde 50-60 oranında azalarak 14-15 milyon metreküp seviyelerine kadar düştü.

“FUEL OİL’E GEÇİN”

Kış şartları nedeniyle tüketimin arttığı bugünlerde ısınmada sorun yaşanmaması için ilk etapta BOTAŞ, 15-20 günlük bir arz talep dengelenmesi için özel program hazırladı. Buna göre yap-işlet ve yap-işlet-devret yöntemiyle çalışan doğalgaz santrallerine yazı gönderilerek bir ya da iki ünitesinde ikincil yakıta yani fuel oil'e geçilmesi istendi.

Türkiye, yılda yaklaşık 6 milyar metreküp gaz aldığı İran ile benzer sorunları geçmiş yıllarda da yaşamıştı. İran zaman zaman ‘kendi ihtiyacım arttı' diyerek gazda kesintiye gitmiş, Türkiye de bunu İran gazının yüksek fiyatının yanı sıra ‘eksik teslimat' yaptığını öne sürerek tahkime götürmüştü.

İRAN YÜZDE 18 DEMEK

Türkiye'nin doğalgaz tüketimi 2014'te 49.2 milyar metreküpe kadar ulaştı. Doğalgaz ithalatında İran'ın payı yüzde 18'lerde. Toplam gazın yüzde 19'u konutlarda ısınma, yüzde 48'i ise elektrik üretiminde kullanılıyor.

İRAN’DAN KESİNTİYE YENİ AÇIKLAMA

İran’dan teknik nedenlerle gaz akışı dün kısa süre azaldığı, şu anda İran dahil Türkiye’ye gaz akışında herhangi bir sorunun olmadığı duyuruldu. İran enerji yetkilisinin yaptığı açıklamada; İran’dan teknik nedenlerle gaz akışı dün kısa süre azaldığı, şu anda İran dahil Türkiye’ye gaz akışında herhangi bir sorunun olmadığı ifade edildi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 19:1109.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more