Müsteşar Naci Ağbal istifa etti

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal, milletvekilliği aday adaylığı için yarından geçerli olmak üzere istifa kararı aldı.

Müsteşar Naci Ağbal istifa etti

Ağbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 25 yıldır Maliye Bakanlığının hemen hemen her kademesinde görev yaptığını söyledi.

Ekonomi yönetiminde de 2006’dan itibaren görev almaya başladığını ifade eden Ağbal, şöyle konuştu:

AK Parti hükümetlerinin ekonomi politikasının bütün gelişim evrelerinde, karar noktalarında bulundum. Ekonomi yönetimi, Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu koşulların oluşumu bakımından önemli role sahip. Ekonomi, maliye politikası başarı öyküsü anlamında Türkiye için önemli bir değer. Bu değerde bugüne kadar hep bürokrat olarak görev aldım. Gelinen noktada artık aynı şekilde ekonomi, maliye politikalarının şekillenmesinde, uygulanmasında, 2023 vizyonun hayata geçirilmesinde, özellikle ekonomi politikaları alanında partimin bana vereceği ne görev varsa hepsini almaya hazırım.

Ekonomi yönetiminde şu anda başarılı bir ekip var. Bu başarıların aynı şekilde devam etmesi ve özellikle büyüme odaklı, Türkiye’nin rekabetçi gücünü artıracak, yatırım ortamını daha da iyileştirilecek ekonomi ve maliye politikalarının önümüzdeki dönemde hayata geçmesi noktasında da elimizden geldiğince katkıda bulunacağız. Amacımız, bugüne kadar ki tecrübelerimizi, birikimlerimizi bundan sonra siyasette devam ettirmek.”

Ağbal, seçim bölgesi tercihine ilişkin, AK Parti’ye adaylık başvurusunda bulunduktan sonra partinin yetkili organlarının değerlendirmeleri çerçevesinde nereden uygun görülürse canla başla o bölgede çalışmaya hazır olduğunu belirtti.

Naci Ağbal, yarından geçerli olmak üzere istifasını Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e sunacağını bildirdi.

– Ağbal’ın özgeçmişi

Ağbal, 1968’de Bayburt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1989’da mezun olan Ağbal, 1998’de Exeter Üniversitesinden “genel işletme” dalında yüksek lisans derecesi aldı.

Maliye Müfettiş Yardımcılığı görevine 1989’da başlayan Ağbal, 1993’te Maliye Müfettişliğine, 1999’da Maliye Başmüfettişliğine atandı. Maliye Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı görevi sırasında 2003’te Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığına atanan Ağbal, 2004’ten itibaren Bakan Danışmanlığı görevini yürütmeye başladı.

Ağbal, 2006’da Bütçe Mali Kontrol Genel Müdürlüğüne vekaleten atandı. Aynı yıl içinde Gelir İdaresi Başkan Yardımcılığına asaleten ataması yapılan Ağbal, 2007’de Bütçe Mali Kontrol Genel Müdürlüğüne asaleten atandı. Ağbal, 12 Haziran 2009’da Maliye Bakanlığı Müsteşarlığına getirildi.

AA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...