Saldırganların en sert cezayı hak ettiğine inanıyoruz

Bakanlar Kurulu toplantısından sonrası bir ilk yaşandı. Kurul sonrası Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın yerine açıklamayı Başbakan Davutoğlu yaptı

Saldırganların en sert cezayı hak ettiğine inanıyoruz

Bakanlar Kurulu Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplandı. Toplantı sonasında ise bir ilk yaşandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bakanlar Kurulu sonrası Pakistan'a yapacağı ziyaret için bulunduğu Esenboğa Havalimanı'nda kameraların karşısına geçti.

Nihat Doğan sınırları zorluyorNihat Doğan sınırları zorluyor

 

İşte Davutoğlu’nun açıklamalarından önemli satırbaşları;

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Pakistan’a hareketi öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda Bakanlar Kurulunun gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Özgecan'ın katilinin annesi konuştu!Özgecan’ın katilinin annesi konuştu!

 

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesinin ardından kamuoyunda “idam veya hadım” gibi tartışmaların yaşandığının hatırlatılması üzerine Davutoğlu, şunları söyledi:

Özgecan'ın anne ve babası Cüneyt Özdemir'e konuştuÖzgecan’ın anne ve babası Cüneyt Özdemir’e konuştu

 

“Bu öylesine bir vahşet ki. Yaşadığımız dram, hepimizin yaşadığı dram o kadar yoğun ve derin bir dram ki. Özgecan hepimizin kızıdır. Hepimiz bu olaydan tabiri caizse hisseyab olduk, etkilendik. Bu konuda hiçbir ceza, böyle bir suçun karşılığı değil. İnsanlık vicdanı ötesinde bir suçtan bahsediyoruz. O açıdan bu infiali, bu yaklaşımı hepimiz paylaşıyoruz. Ancak bu konularda, adaletimizin, Türk yargısının vereceği ceza, meri hukuka göre en şiddetli ceza olacaktır. Bundan kimsenin tereddüdü olmaması gerektiğini düşünüyorum. Nihai karar yargıya aittir.”

Türk Ceza Kanunu’nda geçen sene yapılan düzenlemelerle cinsel içerikli suçlar, taciz ve diğer suçlarla ilgili cezaların ağırlaştırıldığını hatırlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

Kadın katillerini ekrana çıkaran Sayan'dan ilginç çıkışKadın katillerini ekrana çıkaran Sayan’dan ilginç çıkış

 

“Burada, ağırlaştırılmış müebbet hapis, hiçbir iyi hal vesaire gibi indirime tabi olmayacak şekilde, 36 yıl ağırlaştırılmış müebbet hapsin karşılığı olmak üzere, hücre hapsi de dahil olmak üzere ciddi bir ceza söz konusu. Kamuoyunda değişik görüşler beyan edilebilir ancak bugünkü hukuki altyapıda, hukuki çerçevede en sert cezayı bu saldırganların hak ettiğine inanıyoruz. Bu ortak kanaati Bakanlar Kurulumuzda da bütün arkadaşlarımız paylaştı. Yargının bu konudaki gerekeni yapacağına inancımız sonsuzdur.”

Somalılar Özgecan için yürüdü!Somalılar Özgecan için yürüdü!

“CİDDİ FAALİYET İÇİNDEYİZ” 

Başbakan Davutoğlu, şu anda 131 kadın konukevi bulunduğunu, kadına karşı şiddeti önleme ve izleme merkezlerinin de Türkiye geneline yayıldığını anlattı. Bu merkezlerin 14 ilde bağımsız binalarda, diğer illerde ise il müdürlükleri çerçevesinde görev yaptığını kaydeden Davutoğlu, toplumun tüm katmanlarına yayılmış ciddi bir faaliyet içinde olduklarını anlattı.

Davutoğlu, bütün vatandaşlara da çağrıda bulunmak istediğini dile getirerek, herkesin, bu meselenin ortak bir mesele olduğu bilinciyle hareket etmesini istedi. Hükümet olarak her türlü tedbiri alacaklarını bildiren Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

Avukatlar cübbeleriyle TBMM'ye yürüdüAvukatlar cübbeleriyle TBMM’ye yürüdü

 

“Türk yargısı bu konuda en şiddetli cezaları verebilir. Ama daha ev ortamında başlamak üzere eğitimde ve her yerde şiddet kültürüne karşı yeni nesilleri bilinçlendirmek en doğru yöntemdir. Bu anlamda çok geniş bir toplumsal seferberlik yapmayı planlıyoruz. Toplumun her katmanına, kadına karşı şiddet dışında, bütün şiddet kültürünün yok edilmesi için çok geniş kapsamlı bir faaliyet temposu içine gireceğiz.”

Özgecan adına okul yaptırılacakÖzgecan adına okul yaptırılacak

 

Başbakan Davutoğlu, basın toplantısının ardından, özel uçak “TUR” ile saat 21.05’te beraberindeki heyetle Pakistan’a hareket etti.

 

Nazlıaka protesto gösterisinde böyle dans etmiştiNazlıaka protesto gösterisinde böyle dans etmişti

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...