‘Türkiye nice cübbeli teröristler gördü’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sefer de Erzincan'da muhalefete yüklendi.

‘Türkiye nice cübbeli teröristler gördü’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefet partilerinin Sivas’ın ötesine gidemediklerini ileri sürdü.

Erzincan’da toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm partilere sesleniyorum. Sivas’ın ötesine neden gitmiyorsunuz? Sadece iktidar partisi gidiyor. Gidin Muş’a, gidin Hakkari’ye. Niye gitmiyorsunuz? Başbakanla 26 Mayıs’ta 2 yıl ertelemeyle Hakkari’de Selahattin Eyyübi hava limanını açacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte saat 18.05’te Ana uçağıyla geldiği Erzincan Hava limanında Vali Süleyman Kahraman, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, 3’üncü Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve bakanlar tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyük Erzincan Oteli önünde belediyenin mehteran takımı, ciritçiler ve öğrenciler tarafından ellerindeki Türk Bayraklarıyla karşılandı. ‘Milletin adamı Erzincan’da’ afişleri liseli kız öğrencilerin ‘Başörtünün onuru imam hatip’in gururu’ pankartları dikkat çekti.

Cumhuriyet Meydanında yaklaşık 25 bin kişinin karşısına çıkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 59’luk oy oranıyla destek veren Erzincanlılara teşekkür etti. Erzincan’a yapılan 60 ayrı yatırım için eski parayla 1 katrilyon 140 trilyon liralık yatırım yapıldığını, 12 yıl içinde yapılan yatırım oranının 6 katrilyon olduğunu anımsatan Erdoğan, görevi aldıklarında 26 olan havalimanı sayısını 53’e çıkardıklarını önümüzdeki dönemde 55- 56 olacağını, 2 yıl gecikmeyle Hakkari Havalimanını 26 Mayıs’ta Başbakan ile açacağını bildirdi. “Binali kardeşime dedim ki, havayolu değil, halkın yolu olacak” diyen Erdoğan, “Hans, George, Helga uçağa biniyor da benim Ahmet’im, Mehmet’im Ayşe’m, Fatma’m niye uçağa binmesin. Bunlar halloldu” dedi.

ŞİİR OKUDU, CHP VE HDP’YE ÇATTI

Erzincan’ı Sivas, Ankara, Erzurum ve Kars’a bağlayacak hızlı tren projelerinden söz eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca Diyarbakır ve Mardin’e de demiryolu projesini bulunduğunu anlatarak, Erzincan’ın demiryolu ulaşımında merkez olacağını belirtti. Mitinge katılanların ‘Leyli Miraç’ kandillerini kutlayan Erdoğan, Miraç’la birlikte Kudüs’ün akla geldiğini ifade ederek Şair Nuri Pakdil’in şiirinden bir dörtlük okudu. Kudüs için çarpması gereken yüreklerin birbirleriyle savaş halinde olduğunu anımsatan Erdoğan, üstü kapalı olarak HDP’yi eleştirdi. Erdoğan şunları söyledi: “Ne diyorlar, bizim Kabe’miz Taksim. Bunların zaten kıblesi falan yok. Pusulayı da kaybetmişler. Ben burada terör örgütünü arkasına almış olan bu partinin yöneticisine sesleniyorum. Onlara oy verenlere değil, Kürt kardeşlerime. Kudüs Yahudilerin diyor. Bakıyorsunuz Avrupa parlementosunda Ermeni soykırımı için saygı duruşunda ayağa kalkıyor. Bunları iyi tanımamız lazım. Örnek aldıkları, izinden gittikleri malum parti CHP’de ne diyordu? Kabe Arabın olsun bize Çankaya yeter. Şimdi bununla kalmıyorlar Diyanet İşleri Başkanlığını kaldıracaklarını diyorlar. Bunların dinle Diyanet’le alakası yok. Diyarbakır müftüsünü aday yaptılar. ‘Partimin dini zerdüştlük olsa ben yine orada olurdum’ diyor. Şu hale bak. Çıkmış şimdi ana muhalefet imam hatip okullarını kapatmanın peşine düşüyor. Beyefendi önce kendine gel.”

DÖRT ÇOCUĞUM VE BEN İMAM HATİPLİYİM

Erdoğan, 4 çocuğunun da kendisi gibi imam hatip mezunu olduğunu hatırlatarak bununla gurur duyduğunu belirtti. Pensilvanya’da yaşayan Fethullah Gülen’le ilgili eleştirilerde bulunan Erdoğan, şöyle devam etti: “Biz samimiyiz. Dedik ki ‘gel sen ağlıyorsun, burada da ağlayanlar var.’ Buradakileri fazla ağlatma gel. Gelemedi. Madem suçun yok gel. Gelemedi niye? Sinsi planları vardı, şimdi her şey meydana çıkıyor. Erzincan’da da bir kumpas vardı, ama hepsi çözülüyor. Başörtülü olarak yavrularımız gidebiliyor mu derse? Danıştay tarihi bir karar aldı, orta öğretimde başörtülü olarak derslere girme kararı verdi. Hak, er veya geç tecelli etti. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Şimdi o çıkıyor. Sabredeceğiz daha güzel olur. Artık istediğin üniversiteye gidebiliyor musun? Şimdi sizden başarı bekliyoruz. Yeni Türkiye’yi siz inşa edeceksiniz siz. Durmak yok. Bu milletin mescidiyle camisiyle cemaatiyle uğraşıp iflah olan kimse yok.”

Menderes dönemi, 1960 ihtilali ve Adnan Menderes ile arkadaşlarının idamına karar verilen Yassıada ile yanındaki Sivri ada için ‘muhteşem’ sayılacak bir proje hazırlattırdıklarını, Başbakanın temel attığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, adaların uluslararası düşünce merkezi olacağını savundu. Sonlarının Adnan Menderes’e benzetilmek istendiğini ifade eden Erdoğan, Van, Diyarbakır, Siirt’e gittiğine vurgu yaparak “Tüm partilere sesleniyorum. Sivas’ın ötesine neden gitmiyorsunuz? Sadece iktidar partisi gidiyor. Gidin Muş’a, gidin Hakkari’ye. Niye gitmiyorsunuz? Başbakanla 26 Mayıs’ta 2 yıl ertelemeyle Hakkari’de Selahattin Eyyübi hava limanını açacağız” açıklamasını yaptı.

YENİ TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ KESEMEYECEKSİNİZ

Ana muhalefet partisinin başından beri iktidarı düşünmediğini ileri süren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Terörist sadece silahla olmaz. Silahlısı, silahsızı var. Türkiye nice cübbeli teröristler gördü. En son Çağlayan Adliyesinde yaşanan o hadise var ya. Onun sonrasında şahit olduğunuz görüntüler var ya sırtınızda avukat cübbesi, polis, asker üniforması olsun hiç fark etmez. Bunlar devletin değil paralel örgütün savcıları, hakimleridir. Biz Pensilvanya ile Kandil’i aynı safta buluşturanların kim olduğunu iyi biliyoruz. Diyanet ve imam hatip düşmanlığıyla başlayıp eski Türkiye koalisyonunu birleşmeye giden süreç basit bir siyasi ittifak değildi. Onu da biliyoruz. Yeni Türkiye’nin önünü kesemeyeceksiniz. Başkanlık sistemine geçişe mani olamayacaksınız. Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaşmaktan alıkoyamayacaksınız. Bu ülkeyi sosyal krizlerin pençesine düşüremeyeceksiniz. Krize, kaosa izin vermeyecek bu millet. Başkanlık isteminin önünü bu millet kendisi açtı. Kardeşlerim bunlar kimin taşeronluğunu yapıyor bilemem, ama ben sizin hizmetkarınızım. Milletin hizmetkarıyım. Bölücü terör örgütüyle, paralel örgütüyle, ana muhalefetiyle, diğer muhalefetiyle hepsi bir olmuşlar tüm kazanımlarına saldırıyorlar bu ülkenin.”

BUNLAR MEALİ BIRAKIP KUR’AN SALDIRIYORLAR

Türkiye’nin geçmişteki ekonomik durumundan bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 yıl içinde ne kadar yol alındığını anlattı. Muhalefetin Türkiye’nin borcunu 400 milyar dolar olarak hesaplamasını eleştiren Erdoğan, Türkiye’nin dünyanın 17’nci büyük ekonomisi olduğunu savundu. Kasım ayında G-20 toplantısının kendi başkanlığında Antalya’da yapılacağını vurgulayan Erdoğan, “Ben bugün burada Kürt kardeşlerimize onların ana dilinde hazırlanmış Kuran mealini gösteriyorum. Bunlar meali bırakıp Kuran’a saldırıyorlar. Kuran mealini şu an Diyanet hazırladı veya hazırlayacak. ‘Niye Kuran mealinin Kürtçesini yaptı’ diyorlar. Bunların yapısı belli. Mevlana ne diyor? Testinin içinde ne varsa dışına da o sızar” dedi.

‘Tek millet, tek vatan, tek bayrak ve tek devlet’ diyen Erdoğan konuşmasını söyle tamamladı: “Biz biriz, iriyiz, diriyiz, kardeşiz, hep birlikte Türkiyeyiz. Bunu yapacağız. Bizi kimse bölemeyecek. Birbirimizi para, pul, makam, mevki, etnik unsur için değil Allah için seveceğiz. Onun için 7 Haziran bir kırılma noktasıdır. Oyları şöyle tercih edeceksiniz: Ya eski Türkiye ya yeni Türkiye. Yeni Türkiye’ye ‘Evet’ mi o zaman durmak yok, yola devam. Yeni anayasa, başkanlık sistemi, yeni Türkiye istiyor mu Erzincan? Bu ses dalga dalga bütün Türkiye’ye dağılacaktır.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının ardından eşi Emine Erdoğan ve beraberindekilerle birlikte sahnede toplu açılış kurdelesini kesti. Kurdele kesimi sırasında mitinge katılanlar cep telefonlarının ışığıyla fon yaptılar. Toplu açılışın ardından Erdoğan, 3’üncü Ordu Karargahına gitti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...