Reklamsız Sözcü

CHP İzmir Milletvekili Adayı Selin Sayek Böke kimdir?

Selin Sayek Böke, CHP İzmir kontenjan adaylarından biri. Ekonomiden sorumlu olan Selin Sayek Böke, Çiller'e benzetiliyor. Peki Selin Sayek Böke kimdir?

android-time 09:37
CHP İzmir Milletvekili Adayı Selin Sayek Böke kimdir?
Selin Sayek Böke, CHP İzmir kontenjan adaylarından biri. Ekonomiden sorumlu olan Selin Sayek Böke, Çiller'e benzetiliyor. Peki Selin Sayek Böke kimdir?

Selin Sayek Böke, İzmir’de CHP 2. bölge 1. sıradan milletvekili adayı oldu. CHP İzmir’de kontenjan milletvekili adayları belli oldu. Şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok Akatlı 1. Bölge 1. sıradan aday gösterilirken eski Başbakan Tansu Çiller’e benzetilen CHP’nin ekonomi politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke 2. Bölge 1. sıra adayı oldu. Peki Selin Sayek Böke kimdir?

TANSU ÇİLLER’E BENZETİLİYOR

CHP’nin ekonomi politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, CHP 2. Bölgeden milletvekili adayı oldu. 43 yaşındaki Selin Sayek Böke, ODTÜ iktisat mezunu, Duke Üniversitesi’nden doktoralı. Bilkent Üniversitesi’nde iktisat dönem başkanlığı yaptı. Bentley Collage’da yardımcı doçent olarak çalıştı. IMF’nin Washington DC ofisinde ekonomist olarak görev aldı. Georgetown Üniversitesi’nde ders verdi. Evli ve iki çocuk annesi olan Selin Sayek Böke, eski Başbakan Tansu Çiller’e benzetiliyor.

SELİN SAYEK BÖKE KİMDİR?

1972 yılında doğan Selin Sayek Böke, lise eğitimini 1989 yılında TED Ankara Koleji'nde tamamladı. 1993 yılında ODTÜ İktisat bölümü'nden lisans diplomasını aldıktan sonra Selin Sayek Böke, 1993-1999 yılları arasında Duke Üniversitesi'nde iktisat alanında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını sürdürdü. Bu süre zarfında Duke Üniversitesi'nde ders vermenin yanı sıra Dünya Bankası projelerinde danışmanlık görevlerinde de bulundu. Bu danışmanlık görevleri kapsamında Güney Afrika, Doğu ve Orta Avrupa ekonomilerine dair projelerde çalıştı. 1999 yılında Duke Üniversitesi'nden İktisat doktorasını aldı.

Selin Sayek Böke, 1999-2001 yılları arasında Bentley College'da Yardımcı Doçent olarak çalıştıktan sonra 2001-2003 yılları arasında IMF'nin Washington DC ofisinde Ekonomist olarak görev aldı. Uganda masasındaki görevini sürdürürken aynı yıllarda Ziyaretçi Öğretim Üyesi olarak Georgetown Üniversitesi'nde ders verdi.

Selin Sayek Böke, 2003 yılından beri Bilkent Üniversitesi İktisat bölümünde öğretim üyesi olarak görev almaktadır.  2010 yılında Doçent olan Selin Sayek Böke, 2011-2014 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı görevini sürdürdü. 2013-14 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Sosyal Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

Selin Sayek Böke, 2011 yılından itibaren TÜBİTAK Sosyal Bilimler Araştırma Grubu (SOBAG) Danışma Kurulu üyesidir.

Selin Sayek Böke’nin yaptığı bilimsel çalışmalar birçok uluslararası ve ulusal endeksli dergide ve kitaplarda bölüm olarak yayınlanmıştır. “Uluslararası iktisat alanında doğrudan yabancı yatırımların etkileri ve belirleyicileri konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle 2010 yılında TÜBİTAK Teşvik Ödülü almıştır. Bilimsel katkıları aynı zamanda 2007 yılında Almanya'daki Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü'nün verdiği ‘Küresel Ekonomide Mükemmeliyet Ödülü'nü (Excellence Award in Global Economic Affairs) kazanan dört ekonomistten biri oldu. 2011 yılında da Mustafa Parlar Vakfı Teşvik Ödülü aldı.

İngilizce bilen Selin Sayek Böke, evli ve iki çocuk annesidir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 09:3807.04.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more