1 Kasım Iğdır Seçim Sonuçları Son Durum

Türkiye 1 Kasım seçim sonuçlarına kitlendi. Iğdır seçim sonuçları, seçilen milletvekilleri, oy oranları, il il seçim sonuçları vb. haberimizde.

1 Kasım Iğdır Seçim Sonuçları Son Durum

Iğdır ve tüm diğer illerde seçmenler demokrasinin ayrılmaz bir parçası olan oy verme işlemi için 1 Kasım’da sandığa gittiler. Iğdır vatandaşları sandığa giderek Iğdır'dan meclise girecek milletvekillerini belirlemek için oy kullandılar Peki 1 KASIM seçimlerinde her partiden 2 milletvekili adayının olduğu Iğdır'da partilerin oy dağılımı nasıl oldu ve hangi parti kaç milletvekili çıkardı?

İL İL SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

[secim2015:{igdir}]

1 KASIM GENEL SEÇİM IĞDIR MİLLETVEKİLLERİ

AKP: 1. Nurettin Aras
HDP: 1. Mehmet Emin Adıyaman

IĞDIR 1 KASIM SEÇİM SONUÇLARI VE İSTATİSTİKLERİ

Toplam Sandık: 436
Toplam Seçmen: 115.465
Toplam Kullanılan Oy: 92.956
Açılan Sandık Oranı: % 100
Katılım Oranı: % 80.50
Toplam Geçerli Oy: 94.122
Milletvekili Sayısı: 2
Açılan Sandık Sayısı: 436

7 Haziran seçimlerinde şehrin tercihi %56 ile HDP’den olmuş; Iğdır'dan HDP 2 milletvekili çıkarmıştı. Daha geriye gidersek Iğdır'da seçmenlerin tercihlerinin şu şekilde şekillendiğini görüyoruz: Iğdır’da 2011 yılındaki genel seçimlerde MHP %34 oy oranı ile birinci oldu ve Iğdır’dan 1 tane milletvekili çıkardı. Aynı seçimde bağımsız aday Pervin Aday da milletvekili olmak için yeterli oyu aldı. 2014 yılındaki yerel seçimlerde BDP’den aday olan Murat Yikit belediye başkanı oldu.