Sözcü Plus Giriş

Koç: Artık size iktidar yok

Koç, “Bu seçimde bir değişiklik olacak, yeni bir siyasi denge kurulacak. Bitti, kabullenin artık; size iktidar yok” dedi

Güncellenme: 11:05, 26/05/2015
Koç: Artık size iktidar yok

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, “Bu seçimde bir değişiklik olacak, yeni bir siyasi denge kurulacak. Bitti, kabullenin artık; size iktidar yok” diye konuştu.

7 Haziran genel seçimleri çerçevesinde Ankara ikinci bölgedeki seçim çalışmalarını yoğunlaştırarak sürdüren Koç, seçime 13 gün kala Çamlıdere Benli Yaylası'nda siyasi tabloyu analiz ederken, vatandaşlara uygulanan baskıyı hatırlatarak, “Korkmayın, baskılara boyun eğmeyin, bizim görevimiz size baskı yapan eli kırmaktır. CHP iktidarında da sosyal yardımlar aynen devam edecek, hem de iki katına çıkacak” dedi. Koç, İnceöz, Osmansin, Yılanlı ve Peçenek Köylerinin ortak alanı olan Benli Yaylası'nda vatandaşlarla sohbet ederken, onların sorularını da yanıtladı ve şu mesajları verdi:

‘OĞLUMUN KULAĞINDAN TUTACAKLAR' PANİĞİ İÇİNDE: Artık ayıp oluyor. AKP'liler bile bu tablodan memnun değil. Tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanı elinde mikrofon meydan meydan geziyor. Bence günde üç kere değil 12 kere konuşmalı! Ona göre herkes kötü. CHP, MHP, HDP, paralel, işadamı, gazeteci, avukat, hakim… herkes kötü. Bakın bu ülke kaç tane Cumhurbaşkanı gördü. Ama hiçbirisi bunun gibi yapmadı. Siz hiç meydan meydan gezen bir Cumhurbaşkanı gördünüz mü? Panik içinde oradan oraya koşturup duruyor. Çünkü korkuyor. İpler biraz gevşerse, ‘oğlumun kulağından tutacaklar' diyor içinden. Bu tablodan herkesin rahatsız olması lazım.

TEK BAŞINA İKTİDAR DÖNEMİ BİTTİ: Merkezi hükümet değişince Melih Gökçek'in egemenliği de baskıları da bitecek. Hükümet bitince kaynak da kullanamayacak. Hiç kimse korkmasın. CHP iktidarında sosyal yardımları kesmek bir yana iki katına çıkarma sözümüz var. Şunu biliniz ki tek başına iktidar dönemi bitti. 40'ın altına indiler, şimdilerde yüzde 38-37'lere indiler.

BAYRAK ASIP GİDİYORLAR, SOKAKTA CHP VE PROJELERİ VAR: Biliyorsunuz biz güçlü bir ekonomik programla yola çıktık. O şunu yapıyor, bunu şunu yapıyor bunlarla ilgili değiliz. Biz ne yapacağız onu söylüyoruz. Halkımız da bunu algıladı. Neredeyse 45 gündür sahadayız. Şehirde, ilçede, köyde, yaylada gördüğüm şu: AKP sokakta yok, sadece bayrak asıp gidiyorlar. Artık sokaklarda CHP ve onun projeleri var… Çarşıda, pazarda, kahvede, tarlada CHP'nin ekonomik vaatleri konuşuluyor.

GÖREVİMİZ SİZE BASKI YAPAN ELİ KIRMAKTIR: Biliyorum buralara gelip size baskı uyguluyorlar. ‘Yolunuzu yapmam, suyunuzu getirmem, konağınızı bitirmem' diyorlar. Ankara'daki belediye yönetimi, arkasında merkezi hükümetin gücüyle esip savuruyor. Hele merkezi hükümetin gücü gidince bakalım ne yapacak, 20 yıldır harcadığı kaynağın hesabını nasıl verecek… Bizim görevimiz size baskı yapan o eli kırmaktır.

CELLADA İP VERİRSENİZ, NE YAPAR?: Çamlıdereli 15 Haziran'dan sonra hayvancılık yapamayacakmış, yasaklama kararı almışlar. Peki niçin? Çünkü bunlar aldıkları talimatların gereğini yapıyorlar. Aldıkları talimat da ‘hayvancılık bitecek, çiftçilik bitecek'. Ama bu baskıya kesinlikle boyun eğmemek lazım. Asıl tehlike bunu yaptığınızda başlar. Bunun cellada ip vermekten farkı olmaz. Cellada ip verirseniz ne yapar, hepiniz biliyorsunuz.

KAVGA ÜZERİNDEN SİYASET YOK: Bu seçim kampanyasına çok iyi hazırlandık. Karşınıza dersimizi çalışarak geldik. Siyaseti kavga üzerinden yapmıyoruz. Kuru kuru eleştirmiyoruz. Bizim tercihimiz halkın sorunlarını tespit etmek ve CHP bu sorunlara kendi çözüm önerilerimizi anlatmak. Tam 13 yıldır iktidardalar. Seçime ise şunun şurasında 13 gün kaldı. Hiçbir siyasi tablo ilanihaye aynı şekilde gitmez. Gördüğümüz tablo şu: Bunlar gidici, bu çok açık, çok net görülüyor. Bunlara iktidar yok artık.

“KARAMAL” DESTEĞİ AYNEN SÜRECEK: Köy yerinde uygulanan baskının daha ağır olduğunu biliyoruz. Ama Kemal Bey'in sözü var. Sosyal yardımlarınız aynen devam edecek hem de iki katına çıkacak. Kemal Bey, ‘hep siz yediniz, artık millete vereceğim' diyor. Buralarda yetiştirdiğinize karşılık aldığınız Karamal Desteği de aynen devam edecek. Kimse kaygılanmasın. Zaten yardımı dünya bankası veriyor, niye veriyor hayvancılık ölmesin diye. Bunlar da çıkıp, ‘ben veriyorum' diye ortalıkta geziyor.

ARTIK BİTİYOR, ARTIK KURTULUYORUZ: İnsanları ayırırsanız, ikilik yaratırsanız, gerginlik yapıp bölerseniz bu işi bir şey değildir. Böyle devlet yönetilmez. Eskiden bir devlet terbiyesi vardı. Seçim dönemlerinde herkes oyunu kullanır, anca orada kalırdı. Sen bana vermedin, sen ona verdin… Bunlar şimdi çıktı. Seçim sonrası baskıları bunların döneminde ortaya çıktı. Ama emin olun artık bitiyor. Artık kurtuluyoruz.

BİTTİ, KABULLENİN ARTIK; SİZE İKTİDAR YOK: Her şeyin bir yükselişi, bir gidişi olur. Bunlar doğaldır. Ama sonra da bir inişi, bir çöküşü başlar. Bunu önleyemezsiniz. Korkutarak, baskıyla, sindirmeyle bunu durduramazsınız. ‘E benim yapacak daha işlerim vardı; şunu yapacaktım, bunu yapacaktım'… 13 yıldır iktidardaydın, elini kolunu bağlayan mı vardı. Bitti, kabullenin artık. Bu seçimde bir değişiklik olacak, yeni bir denge kurulacak. Size iktidar yok artık.

HARAM VE İMAN BİR ARADA OLAMAZ: Göstermelik Başbakan yetmeyince bir de baktık ki, onun abisi, Cumhurbaşkanı elinde Kuran meydan meydan geziyor. Peki niye geziyorsun; hani tüm partilere eşit mesafedeydin? ‘Ya siz de çok eşeliyorsunuz bazı şeyleri, haramın ucu benim çocuklarıma ulaşacak.' Demek korkun bu. Haramla iman aynı yerde olmaz.. . Haram, iman ve Müslümanlık bir arada olmaz, olamaz.

KOLİYİ ALIN, OYUNUZU VERMEYİN: Adama sormazlar mı? Bu Kaçak Saray ne böyle? Bir tek bardak kaç asgari ücret. İnsaf, insaf, insaf… Zaten biliyorsunuz Başbakan Yardımcısı Arınç da itiraf etti: ‘Bunca israf olmasa, vergi almamıza bile gerek kalmazdı.' Doğru söyledi. Siz de biliyorsunuz bunlar çok eşitsizlik yaptılar, çok can yaktılar, çok da ah aldılar. Şimdi gelip size koli dağıtıyorlarmış. Koliyi alın, afiyetle de yiyin, ancak sakın ha oyunuzu vermeyin. Oyunuza sahip çıkın, çünkü oy namustur, namus.