Ölen kameramanın ailesinin gözyaşları

Polis şiddetiyle hayatını kaybeden Yılmaz Koçyılmaz'ın babası ve eşi TBMM'de Levent Gök'le birlikte basın toplantısı düzenledi.

Ölen kameramanın ailesinin gözyaşları

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Ayaş’tan Ankara’ya giderken trafik polisiyle tartıştığı için kelepçelenen ve bu sırada kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren eski haber kameramanı Yılmaz Koçyılmaz’ın eşi Eda ve babası Halit Koçyılmaz ile birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Toplantı sırasında kameramanın eşi ve babası gözyaşlarını tutamadı. Her gün ülkenin bir köşesinde polis terörüyle karşılaşıldığını öne süren Levent Gök, İç Güvenlik yasasının çıkmasıyla polis şiddetinin daha da artacağını iddia etti.

İç Güvenlik paketi çıkmadan, bir ailenin hayatının ortada hiçbir şey yokken, suç yokken karartıldığını kaydeden CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, şöyle konuştu:

“Ortada bakan çocukları gibi malı götürüp ayakkabı kutularına yerleştiren bir çocuk, bir eş yok. Hırsızlık yapan bir çocuk yok, adam kesen birisi yok. Ortada bir suç yok. Ortada hiçbir şey yokken polis kendisini yetkili gördü. Bir suç unsuru yokken kameramanın eline kelepçe takıldı. Hangi yasa bu hakkı verdiğini sordu. Yasa bile olmasa o hakkı Başbakanın verdiğini polislere verdi. Başbakan her gün meydanlarda polisine destan yazın diyor. 43 yaşındaki kameraman hayatını kaybetti. Başbakan Koçyılmaz ailesine hesap vermeli. Bu aileyi aradınız mı? Devletin yetkililerine sesleniyorum, bu aileyi kim aradı, kim başınız sağolsun dedi, gereğini yapacağız dedi. Gereğini yapıyorlar biliyor musunuz. Nasıl polis tuttuğu tutanaklarda polisi aklayan, polisi kollayan tutanaklarda daha baştan ailenin üzüntülü olan hayatına üzüntü katmaya devam ediyor. Ne yaptı bu Koçyılmaz; Başbakan cevap ver.”

‘KOCAMI BANA GERİ VERİN’

Kameraman Yılmaz Koçyılmaz’ın eşi Eda Koçyılmaz da gözyaşları içinde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Benim kocam kime ne yaptı? Benim kocam, koluna kelepçe takılmayı hak edecek ne yaptı? Bunu yetkililere soruyorum, bunun cevabını bana vermek zorundasınız. O kelepçe benim kocamın kollarına neden takıldı? Kocam nerde? Bir yetkili çıkıp benim kocamı bana geri versin. Kimseyi incitmezdi benim kocam, katil değildi, elinde molotof da yoktu, kaçakçı da değildi, neden kelepçelediniz?”

Baba Halit Koçyılmaz acılarının dinmesi için sorumlulardan hesap sorulmasını istedi. Baba Koçyılmaz, “Sonuna kadar bu işin peşini bırakmayacağım. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar bu işi götüreceğim” dedi.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...