Sözcü Plus Giriş

Telefonla 174 kişinin hayatını kurtardı

ALO-158'i aradı, 174 kişinin hayatını kurtardı.

Güncellenme: 16:20, 07/05/2015
Telefonla 174 kişinin hayatını kurtardı

1 Mayıs 2015 tarihinde Mersin açıklarında ALO-158 Sahil Güvenlik İhbar Hattı'nı arayan ve Türkçe bilmediği anlaşılan kişinin, korku ve tedirginlik belirten ses tonu ile yardım talebinde bulundu.

İhbari değerlendiren ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, 32’si kadın, 2’si engelli (tekerlekli sandalyeli) 55 çocuk olmak üzere toplam 171 kişiden oluşan kaçakları ve ve 1 Türk ve 2 Suriye uyruklu göçmen kaçakçısı kurtardı.

01 Mayıs 2015 tarihinde ALO-158 Sahil Güvenlik İhbar Hattı'nı arayan ve Türkçe bilmediği anlaşılan bir kişi, korku ve tedirginlik belirten ses tonu ile yardım talebinde bulundu. Bu kapsamda Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı tarafından alınan çağrıya ait yapılan konum sorgulaması sonrası yapılan aramanın Mersin Liman merkezli 3 mil yarıçaplı alandan olduğu tespit edildi.

Alınan yardım çağrısının denizden gelmiş olabileceği değerlendirilerek Erdemli açıklarında Sahil Güvenlik devriye görevinde bulunan Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı bağlısı 1 Ani Müdahale Botu ve Mersin'de konuşlu bulunan kontrol botu süratle çağrının alındığı değerlendirilen bölgeye intikal ettirildi.

Mersin Limanı 3 mil açıklarında görevlendirilen Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı bağlısı botlar tarafından bir balıkçı teknesi üzerinde çok sayıda kaçak tespit edildi.

32'si kadın, 2'si engelli (tekerlekli sandalyeli) 55 çocuk olmak üzere toplam 171 kişiden oluşan kaçaklar ile 1 Türk ve 2 Suriye uyruklu kaçakçı Mersin Limanı’na getirildi. Yorgun ve aç olanlar ile ilgilenilirken, başta çocuk ve kadınlar olmak üzere kaçaklara yiyecek malzemeleri ikram edildi. hamile kadın ile kalp rahatsızlığı olduğunu ve ilacını alamadığını belirten 1 kişiye 112 Acil Ambulansı sağlık ekibi tarafından tedavi görmeleri sağlandı.

Sahil Güvenlik ekipleri tarafından balıkçı teknesi üzerindeki kaçaklar sağ ve sağlıklı olarak tahliye edilerek olası bir facianın önüne geçilirken 174 kişinin kurtarılması için üstün gayret sarf etti.

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından ülkemizin Doğu Akdeniz kıyılarını kapsayan ‘Akdeniz'de Güven Harekatı/Operatıon Safe-Med’ kapsamında 2015 yılı içersinde 5 gemi/tekneye müdahale edilerek 923 kaçak denizden sağ olarak kurtarıldı.

DHA