Sözcü Plus Giriş

YSK seçmen sorgulama sayfası: Nerede oy kullanacağım?

YSK seçmen listelerini güncelledi. YSK seçmen sorgulama ile nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. YSK seçmen listeleri muhtarlıklara bugün asılıyor.

Güncellenme: 13:27, 14/03/2015
YSK seçmen sorgulama sayfası: Nerede oy kullanacağım?

YSK, genel seçimlerle ilgili seçmen listelerini güncelledi. 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak genel seçiminde vatandaşların nerede oy kullanacaklarını öğrenebilmesi için YSK tarafından seçmen sorgulama hazırlandı. Nerede oy kullanacağım diye merak ediyorsanız aşağıdaki resme tıklamanız yeterli. Seçmen Sorgulama sonucunda bilgilerinde hata gözüken, kaydını bulamayanların veya adres değişikliği yapmak isteyenler, adres kayıt sistemine kayıt olmaları gerekiyor. 14 Mart’tan itibaren muhtarlıktan asılacak seçmen listelerinde de seçmen sorgulamasını yapabilirsiniz.

Yurt içi ve yurt dışı seçmen listeleri Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) açıkladığı seçim takvimi kapsamı gereği askıya çıktı. YSK’nın internet sitesinden de sorgulanabilecek olan seçmen bilgileri muhtarlıklardan da kontrol edilebilecek. Seçmen listeleri 27 Mart’a kadar askıda kalacak. Vatandaşların mağdur olmamaları için seçmen listelerini kontrol etmeleri gerekiyor.

KİMLER OY KULLANABİLİR?

18 yaşını doldurmuş ve Yurt İçi Seçmen Kütüğünde kaydı bulunan her Türk vatandaşı oy kullanabilir.

Yurt içi seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı,

– “Yurt İçi Seçmen Sorgulama” bölümünde gerekli bilgileri ve 7 karakterden oluşan şifreyi resim doğrulama alanına girerek veya;

– Android, IOS ve Windows cihazlar için hazırlanan “Seçmen Sorgulama” mobil uygulamaları aracılığıyla

öğrenebilirsiniz.