Sözcü Plus Giriş

Türk öğrencinin bilgisayar programı dünya birincisi

14. INFOMATRIX Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatları'nda İzmir Yamanlar Koleji Öğrencisi Mustafa Ege Şeker, dünya şampiyonu oldu.

13:10 -
Türk öğrencinin bilgisayar programı dünya birincisi

27-29 Mayıs tarihleri arasında Romanya’nın başkenti Bükreş’de düzenlenen 48 ülkeden 600 öğrencinin 345 proje ile katıldığı Dünyanın önemli yarışmalarından 14.INFOMATRIX Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatları’nda İzmir Yamanlar Koleji öğrencisi Mustafa Ege Şeker yazdığı “Heart Defense System” adlı ‘Kalp krizi geçirme yaşını -+3 yıl farkla hesaplayabilen’ programla altın madalya kazandı.

Altın madalya alan proje C# programlama diliyle yazılmış olup, veri madenciliği (Data Mining) ve makine öğrenmesi (Machine Learning) algoritmaları kullanarak bir kişinin çeşitli anket verilerinden dünyada en çok ölüme sebep olan kalp ve damar hastalıkları ile Kalp Krizi olma durumunu daha doğru bir şekilde tespit etmeyi amaçlıyor.

“İNSANLIK İÇİN”

Yamanlar Koleji öğrencisi Mustafa Ege Şeker “İnsanlığa yararlı bir proje ile yardımcı olmayı amaçladım. Umarım bu projeyi daha da geliştirip insanlara daha fazla yardımcı olurum.”dedi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more