Bakan Müezzinoğlu: Birileri güçlü bir Türkiye’nin olmasını istemeyebilir

Bakan Müezzinoğlu: Birileri güçlü bir Türkiye’nin olmasını istemeyebilir

Bakan Müezzinoğlu: Birileri güçlü bir Türkiye’nin olmasını istemeyebilir

SAĞLIK Bakanı Mehmet Müezzinoğlu güçlü bir Türkiye istemeyenler olabileceğini belirterek, "Siyasi iktidarın dinamiklerini zayıflatarak, ‘ülke zayıf düşsün ve bu hedeflerinden ve hayallerinden vazgeçsin’ diyenler var. Niye bu hayalleri ve hedefleri Almanya’yı, İngiltere’yi, Fransa’yı, İsrail’i rahatsız ediyor?" dedi.
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Tekirdağ’da yapılması planlanan 480 yataklı şehir hastanesinin Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan imza törenine katıldı. Bakan Müeezzinoğlu, Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, AK Parti Milletvekilleri Mustafa Yel, Ayşe Doğan ve Metin Akgün ile protokol üyeleri tarafından karşılandı. Bakan Mehmet Müezzinoğlu, öncelikle Tekirdağ’da uluslararası öğrenci derneği olan TUDER Derneği’nde öğrencileri ziyaret etti. Öğrenciler ile kısa bir görüşme yaptıktan sonra Bakan Müeezinoğlu, Ticaret ve Sanayi odasında yapılan protokol imza törenine katıldı.
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu sağlık alanında Türkiye’de 12 yılda büyük işlerin başardığını belirterek, şöyle konuştu:
"Türkiye sağlık alanında son 12 yılda gerçekten bugün inanılması zor sessiz dönüşümleri başardı. Daha iyisini, daha güzeli yapma adına da geceli- gündüzlü çalışıyoruz. Bugün için kamu olarak yani sağlık bakanlığı olarak bizim yaptığımız toplam 253 hastanenin toplam yatak kapasitesi 40 küsur bin. Bu hastaneleri bu yıl ve gelecek yıl hizmete açacağız. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle bir süreç yok. Yine 30 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerini de ilave ettiğimizde bu sayı 70 bin yatak kapasiteye ulaşıyor. Şu anda 70 bin yatak kapasiteli, bir taraftan 30 bini şehir hastaneleri, diğer taraftan 40 bini de kamu hastaneleri olarak bizim yaptığımız 70 bin yatak kapasiteli hastane inşaatı 2016-2017 en geç 2018'de bu ülkenin, bu milletin hizmetine girecek. Bu yıl için yeni ihalelerini yaptığımız ihale süreçlerini başlattığımız yaklaşık 15 bin yatak kapasiteli hastaneleri yine kamu olarak biz yapacağız. Ve yaklaşık 10 bin şehir hastanesinin yapımını da kamu özel işbirliği ile yapacağız. Yani bu yıl ihalesini yapacağımız hastane yatak kapasitesi, ilave 25 bin. 70 bin artı ilave 25 bin dediğimizde 95 bin yatak kapasiteli, bir taraftan 40 bini kamu özel iş birliği ile diğer taraftan da 55 bini kamu imkanlarıyla yapılan hastaneleri bu ülke ve bu millet kazanmış olacak. Coğrafi genişliği, büyüklüğü, ne olursa olsun, nüfus büyüklüğü ne olursa olsun, bakın isterseniz Çin, Hindistan isterseniz Amerika Birleşik Devletleri deyin, şu anda 95 bin yatak kapasiteli hastane inşaatları yapan bir başka ülke yok."
"MİLETİN ÖZGÜVENİ BAŞARIDIR"
Sağlık alanındaki çalışmaların, milletin özgüven başarısı olduğunu ifade eden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ortaya konulanların bu milletin neleri başarabileceğinin bir ifadesi olduğunu vurgularken, "Çok basit örneğini önümüzdeki bir- iki ay içerisinde, Çerkezköy Devlet Hastanesi'ni, 60 ünite kapasiteli Çorlu Ağız Diş Sağlığı Merkezi’ni hizmete açacağız. Öbür taraftan Malkara'yı hizmete açacağız. Şu anda TOKİ teslim sürecinde. Önümüzdeki 2 ay içerisinde bunlar açılacak. Bugün Hayrabolu'nun temelini atıyoruz. İhale planlaması yapılanlar ve baktığımızda şu anda Tekirağ'da planlaması yapılma aşamasında olan iki yerimiz kaldı. O da yeni ilçe olan biri Ergene, diğeri de Kapaklı" dedi.
"BU ÜLKENİN YAPACAK ÇOK İŞİ VAR"
Güçlü bir Türkiye istemeyenlerin olabileceğini dile getiren Bakan Müezzinoğlu, Türkiye'nin hedeflerini dışarıda gerçekleştirmesini istemeyenler bulunduğunu ancak, içerdekileri anlamakta zorlandıklarını anlatırken şunları ekledi:
"İçeride ayrıştıran ve çatıştıran fitne fesat üretenler bir bakıyorsun ki küçük hesaplar yapıyorlar veya arkasındaki güç odaklarının mahkumu gibi Türkiye’nin istikrarını bozan yapının içinde oluyorlar. Bu ülkenin yapacak çok işi var. Kat edecek önemli mesafeleri var. Dolayısıyla başarıyı milletle yürüyerek, istikrarda bulabiliriz. Türkiye önümüzdeki süreçte, sanayicisi, iş erlik adamı, girişimcisi, çiftçisi, sivil toplum örgütleriyle, birlik ve beraberlik içerisinde gelecek hedeflerine yürümesi lazım."
Sağlık Bakan Mehmet Müezzinoğlu daha sonra 480 yataklı şehir hastanesinin yapım ihale işi için inşaat firması yönetim kurulu başkanı Hamdi Akın ile sözleşme imzaladı. Bakan Müeezzinoğlu, daha sonra karayoluyla Tekirdağ’dan ayrıldı.

DHA