Sözcü Plus Giriş

Fırat Kalkanı Harekatı’nın 48’nci günü

Fırat Kalkanı Harekatı'nın 48'inci gününde, Türk Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından 10 hedefe 12 bomba atıldığı, görüntüsü tespit edilen 7 IŞİD terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği ve IŞİD terör örgütü unsurlarınca savunma mevzii haline getirilen 10 binanın imha edildiği kaydedildi.

null
Güncellenme: 10:15, 10/10/2016
Fırat Kalkanı Harekatı’nın 48’nci günü

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, Fırat Harekatı’nın 48. gününde, Azaz-Rai bölgesinde; Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet grubunca, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Rai batısında yer alan 5 meskun mahalde (Muraygil, Rail, Şuvayrin, Feyruzyah, ve Tel Hişn) büyük ölçüde kontrolün sağlandığı, yer yer düşük yoğunluklu çatışma ve EYP temizliğinin devam ettiği belirtildi. Ayrıca, gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 3 muhalifin şehit olduğu, 14 muhalifin yaralandığı, muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 124 meskun mahalde kontrolün sağlandığı kaydedildi.

Konuya ilişkin edinilen bilgiye göre, Türk Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından, Tughali, Muraygil, Rail, Baragidah, Şuvayrin, Şeyh Rih, El Bil, Yahmul, Cariz ve Kafrah'ta bulunan 10 hedefe 12 bomba atıldığı, görüntüsü tespit edilen 7 IŞİD terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği ve IŞİD terör örgütü unsurlarınca savunma mevzii haline getirilen 10 binanın imha edildiği bildirildi. Koalisyon güçleri tarafından, Yahmul ve Cariz'de tespit edilen IŞİD terör örgütü unsurlarına yönelik icra edilen 6 hava harekatı neticesinde, 4 IŞİD terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği, bir havan ve IŞİD terör örgütü unsurlarınca kullanılan bir binanın imha edildiği ifade edildi. IŞİD terör örgütünden temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde temizlik ve imha timleri tarafından, çoğu tuzaklanmış 28 mayın ve bin 23 EYP'nin kontrollü olarak etkisiz hale getirildiği belirtildi.

İHA