Sözcü Plus Giriş

Şehit Kaymakam Safitürk toprağa verildi

Şehit kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Sakarya'da son yolculuğuna uğurlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın da katıldığı törende bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Kendisi benim akrabamdı, 3 gün önce beraberdik" dedi. Törene şehidin 3 yaşındaki oğlunun sözleri damgasını vurdu. Cenaze törenini ise şehidin babası Asım Safitürk kıldırdı. Erdoğan törende konuşma yaptı ve "kanı yerde kalmayacak" dedi.

Güncellenme: 16:26, 12/11/2016
Şehit Kaymakam Safitürk toprağa verildi

10 Kasım’da Mardin’in Derik ilçesinde makam odasına PKK’lı teröristlerce yerleştirilen bombanın infilak ettirilmesi sonucu yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit olan Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk bugün son yolculuğuna uğurlandı. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Şehidin cenaze namazını babası kıldırdı. Erdoğan cenaze namazının ardından yaptığı konuşmada  “Muhammed Fatihlerin kanı yerde kalmayacak. Allah’ın izniyle bunların kökünü kazıyacağız. Bu memlekette daha çok Muhammet Fatihler var. Onlarla birlikte bu yolculuğumuzu inşallah devam ettireceğiz” dedi. Cumhurbaşkanı konuşmasında yine idam cezası vurgusu yaptı ve “idamla ilgili kararı batı veremez, biz veririz. Corç şöyle demiş Hans böyle demiş önemli değil…” dedi.

FOTO:İHA

FOTO:İHA

PKK'lı teröristlerce düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk'ün naaşı, helallik alınmak üzere Arifiye ilçesi Cumhuriyet Mahallesi'ndeki baba evine getirildi. Şehidin baba evinin önündeki törenin ardından Kaymakam Fatih Safitürk’ün cenazesi Sakarya Valiliği’nin önüne getirildi. Törene katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, belediye başkanları şehit kaymakamın ailesine taziyede bulundu.

Şehidin 3 yaşındaki oğlu tabutu göremeyince "babamı göremiyorum" anne dedi. Bunun üzerine kucaklara alınarak tabutun başına götürüldü.

FOTO:İHA- Şehidin 3 yaşındaki oğlu tabutu göremeyince “babamı göremiyorum” anne dedi. Bunun üzerine kucaklara alınarak tabutun başına götürüldü.

‘BABAMI GÖREMİYORUM ANNE’

Oğlu ile eşinin tabutuna sarılan Ayşegül Safitürk, törende güçlükle ayakta durabildi. Şehit kaymakamın 3 yaşındaki oğlu Asım Eren, annesi Ayşegül Safitürk'e “Babamı göremiyorum anne” dedi. Tabutu işaret eden anne Ayşegül Safitürk ise “Baban tabutta oğlum” cevabını verdi. Anne ve oğlunun arasındaki diyalog herkesi ağlattı. Şehidin 3 yaşındaki oğlu Asım Eren; kendisine hediye edilen oyuncak araba ile tören boyunca oynaması törene katılan vatandaşları duygulandırdı. Törende şehidin eşi defalarca Kaymakam Fatih Safitürk'ün tabutunu öptü. Acılı eş, defalarca sarıldığı eşinin tabutuna bakarak, “Bir kaymakam şehit olacak da senden başkasına yakışmazdı. Harikasın aşkım, çok güzelsin aşkım” diye ağladı.

FOTO:İHA - Şehit eşi oğlunu sakinleştirmeye çalıştı.

FOTO:İHA – Şehit eşi oğlunu sakinleştirmeye çalıştı.

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş da şehit babasını alnından öptü. Törene AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli ve protokol üyeleri de katıldı. Baba Asım Safitürk ve anne Fatma Safitürk görevlilerin yardımıyla tören alanına geldi. Çok sayıda vatandaş da valilik binası önündeki törene katıldı.

SOYLU GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Törende konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şehit kaymakam Fatih Safitürk ile uzaktan akraba olduklarını ifade etti. Kaymakam Safitürk'ün Derik'te güzel hizmetler yaptığını hatırlatan Bakan Süleyman Soylu, birilerinin bu hizmetlerden rahatsız olduğunu söyledi. Konuşmasında zaman zaman duygu dolu anlar yaşayan Bakan Soylu, konuşması sırasında zor anlar yaşadı.

Safitürk'ün tabutu başında terörün biteceği sözünü veren Bakan Soylu, şöyle devam etti: “Ama birileri bu hizmetlerden, bu gönül birliğinden rahatsız olmuştur. Devletin temsilcisini, kaymakamını, o bölgeye hizmet götürmeden rahatsız olanlar, yıllardır eşkıya yaptıkları çocukların başını okşayan, onlara okul yapan, neredeyse her biri çukura dönen yollarını tamir etmesinden rahatsız olanlar, dünyanın egemen güçlerine karşı çıkıp mazlumun yanında olmasından rahatsız olanlar. Şehit cenazelerimizde, o babalarımızın metanetinden rahatsız olanlar. Bu milletin cesaretinden, imanından rahatsız olanlar işte onlar bize bu ihaneti yapmışlardır. Hain ve alçak saldırıyla benim bu kaymakam kardeşimi, milletimin şerefli evladını şehit etmişlerdir. Muhammet ile şehadetinden bir süre önce beraberdik. Hizmetlerini o kadar güzel anlatıyordu ki. Kimse yanlış anlamasın. Gözyaşlarımız muhakkak acımızdandır. Ama bu gözyaşlarımızın her birinin dua niyetiyle olduğunu bilmenizi istiyorum. Biz aynı zamanda uzaktan akrabaydık. Bilmenizi istiyorum ki o büyükelçiler HDP'nin grup sıralarına oturduğu zaman içim cız etti. Eyvah dedim. Terör örgütüne can suyu veriyorlar. Terör örgütüne cesaret veriyorlar. Ama bir şeyi hem milletimiz hem dünya o gün çok net anladı. Evet bu gün bu ülkeye ihanet ettikleri için içeride olanlar vekil, o gün koltuklarına oturanlar asildir. Onlar bu toprakların çocukları değiller. Hiç merak etmeyin. Kaymakam bey şu anda burada hepimizle beraberdir. Bize dinimiz emretmektedir. Dinimizin de emri açıktır. Siz onları ölü sanırsınız, ama onlar diridirler. O hep ismini babasıyla beraber buluşturduğu evladıyla beraber olacaktır. O hep eşiyle, annesiyle, ailesiyle, akrabasıyla ve bu milletle beraber olacaktır. Bu bayrak dalgalandığı sürece şu ay yıldızlı bayrak şerefle dalgalandığı sürece onun üzerinde sevgili Muhammet Fatih'i, şehitleri, bu ülkenin huzuru için kendi bedenini feda etmekten çekinmeyen şehitlerimizin her birinin ismi yazılı olacaktır. Ama biz sabırlı olacağız inşallah. Milletimizin başı sağ olsun. Sakarya'mızın başı sağ olsun. Ülkemizin başı sağ olsun. Hiç endişe etmeyin. Terörü öyle bir bitireceğiz ki Allah şahittir. Kimse ağzına bir daha PKK lafını bile alamayacak. Bu milletimize namus sözüdür. Milletimize şeref sözümüzdür. Son sözümü söylemek istiyorum, kaymakam bey görev tamamlanacaktır. Rahat olun.”

Bakan Soylu'nun konuşmalarını sıklıkla “idam” diye bağırarak kesen vatandaşlar, terörle mücadelede göreve hazır olduklarını söyleyerek, “Amerika'yı yakın, İsrail'i yakın” diye bağırdı.

FOTO:İHA

FOTO:İHA

Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, törene katılan binlerce kişiyle birlikte dua edildi. Bir asker ve bir polisin nöbet tuttuğu şehidin tabutu Valilik önündeki törenin ardından cenaze namazının kılınacağı camiye götürülmek üzere yola çıktı.

babasi

ERDOĞAN DA KATILDI

Şehit için kılınan cenaze namazına Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı. Şehidin babası Asım Safitürk törende bir konuşma yaparak terörü lanetledi. Daha sonra şehit babası cenaze namazını kıldırdı.

erERDOĞAN İDAM VURGUSU YAPTI

Erdoğan cenaze namazının ardından yaptığı konuşmada  “Muhammed Fatihlerin kanı yerde kalmayacak. Allah’ın izniyle bunların kökünü kazıyacağız. Bu memlekette daha çok Muhammet Fatihler var. Onlarla birlikte bu yolculuğumuzu inşallah devam ettireceğiz” dedi. Cumhurbaşkanı konuşmasında yine idam cezası vurgusu yaptı ve “idamla ilgili kararı batı veremez, biz veririz. Corç şöyle demiş Hans böyle demiş önemli değil…” dedi.

FOTO:İHA

FOTO:İHA

CENAZE ÖNCE EVİNİN ÖNÜNE GETİRİLDİ

Safitürk'ün naaşı, helallik alınmak üzere ilk olarak Arifiye ilçesi Cumhuriyet Mahallesi'ndeki baba evine getirildi. Evinin önünde kurulan taziye çadırında okunan Kuran-ı Kerim ve edilen duaların ardından Safitürk'ün naaşı alınan helalliğin ardından Sakarya Valiliği önünde düzenlenecek tören götürüldü. Helallik alınması sırasında cenaze evi önüne gelen Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'u gören şehit eşi Ayşegül Safitürk'ün gözleri dolarak, “Eşimin tek valisi sizdiniz. Sizi son görüşü böyle olacakmış maalesef. Sizi şehit olarak son kez gördü” dedi.

 

İLGİLİ HABERKaymakam Safitürk'ü şehit eden bombayı o yerleştirmiş!Kaymakam Safitürk’ü şehit eden bombayı o yerleştirmiş!

Yayınlanma Tarihi:13:54,