Kırklareli Haberi: Cumhuriyet Bayramı'nı 93 yıldır köyde kurban keserek kutluyorlar

Cumhuriyet Bayramı'nı 93 yıldır köyde kurban keserek kutluyorlar

Cumhuriyet Bayramı'nı 93 yıldır köyde kurban keserek kutluyorlar

Ali Can ZERAY/KIRKLARELİ,(DHA)KIRKLARELİ'nin Babaeski İlçesi Kumrular Köyü'nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 93 yıldır kurbanlar kesilip düzenlenen etkinliklerle büyük bir coşkuyla kutlanıyor.
Babaeski'nin 70 haneli Kumrular Köyü'nde 1923 yılında Cumhuriyet'in ilanın ardından her yıl geleneksel olarak kurban kesilip, pişiriliyor. Köyde Bektaşi dedeleri tarafından okunan yemek duasının ardından kazanlarda pişirilen yemekler köy halkına dağıtılıyor. Bu yıl Kumrular Köyü İlkokulu bahçesinde düzenlenen etkinliğe CHP Kırklareli Milletvekilleri Turabi Kayan, Vecdi Gündoğdu, Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı, CHP İl Başkanı Ünal Başkur Cem Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şahin ile yaklaşık 500 kişi katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan etkinlikte Kırklareli yöresine ait halk oyunlarını oynandı. Ardından yemeklerin dağıtıldığı kutlamalar halk ozanları Atatürk'ün sevdiği şarkıları seslendirdi. Kumrular Köyü Muhtarı İsmail Arbacı, şenlik havasında Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının 93 yıldır devam ettirdiklerini belirterek, "Biz geleneklerine bağlı köy halkıyız. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu 1923 yılından bu yana bu geleneği devam ettiriyoruz. Bu yıl önceki yıllara göre daha yoğun katılımla kutlamamız gerçekleşti. Kestiğimiz kurbanların etini kazanlarla pişirip 500 kişiye dağıttık. Bu geleneği sonsuza dek sürdürmeye devam edeceğiz" dedi. Köylülerden Melahat Kartel ise, "Bu geleneğimiz Cumhuriyet kurulduğundan beri devam ediyor. Köy halkı olarak Cumhuriyet coşkusunu böyle kutluyoruz" dedi.

 

DHA

Loading...