Sözcü Plus Giriş

Irak meclisinden referanduma veto

İran ve Türkiye'nin sert bir şekilde karşı çıktığı, ABD'nin de ertelenmesini istediği Irak'taki bağımsızlık referandumunda sıcak bir gelişme yaşandı. Irak meclisi, 25 Eylül'de yapılması planlanan referandumu reddedeceklerini duyurdu.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 14:12, 12/09/2017
Irak meclisinden referanduma veto

Reuters haber ajansının son dakika olarak geçtiği haberde, Irak meclisi, Kerkük’ün de dahil edildiği, “bağımsızlık” referandumunu reddetti.

Muhammed el-Karbouli, “Kürt siyasetçiler oturumu terk etti ama çoğunluk sağlandı ve referandumu veto etme kararı geçti” ifadesini kullandı.

İlginizi ÇekebilirIrak'ta Kürtler referanduma gidiyorIrak'ta Kürtler referanduma gidiyor

Öte yandan Reuters’a konuşan Kürt siyasetçi Macid Shingali, bu kararın bir önemi olmadığını söyleyerek, itiraz edeceklerini ve itibar göstermeyeceklerini dile getirdi.

Irak Başbakanı Haydar el-Abedi ise, referandum kararının anayasaya ve bütünlüğe aykırı olduğunu dile getirmişti. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) başkanı Mesud Barzani’nin kıdemli danışmanı ve Irak’ın eski dışişleri ve ekonomi bakanı Hoşyar Zebari, “Irak meclisinin aldığı karar kimseyi bağlamaz. Kürt meclisi buna bir yanıt verecektir” dedi.

Yayınlanma Tarihi:13:01,