Dünyaca ünlü dergi yazdı, sır perdesi aralandı: Türkiye değil

Konya'daki NATO üssünü ziyaret izni vermemesinin arkasındaki sır perdesini araladı. Alman Der Spiegel dergisi Türkiye'nin Alman milletvekillerine Konya üssünü ziyaret izni vermemesinin nedeninin Sol Partili bir milletvekilinin terör örgütü PKK'yı destekler açıklamalar yapmış olduğunu yazdı.

Dünyaca ünlü dergi yazdı, sır perdesi aralandı: Türkiye değil

Soğuk rüzgarların estiği Ankara-Berlin hattında yeni bir iddia ortaya atıldı. Almanya’nın saygın dergilerinden Der Spiegel, Ankara’nın Alman vekillere Konya’daki NATO üssünü ziyaret izni vermemesinin nedenini yazdı.

Der Spiegel, Ankara’nın Alman milletvekillerine Konya’daki NATO üssünü ziyaret izni vermemesinin nedeninin Sol Parti milletvekili Alexander Neu olduğunu yazdı. Spiegel’in Türk diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberde, milletvekillerinin Konya’daki Alman askerlerini ziyaretinin, Neu’un terör örgütü PKK ile ilişkili olduğu gerekçesiyle Türk tarafınca reddedildiği belirtildi.

Alman hükümeti ise ziyarete izin çıkmamasını Ankara ile Berlin arasındaki siyasi ilişkilerdeki gerginlikle gerekçelendirmişti. Federal Meclis Savunma Komisyonu üyesi olan Sol Parti milletvekili Alexander Neu, komisyondaki Sol Partili milletvekillerine başkanlık ediyor. Neu geçen yıl Ağustos ayında Deutschlandfunk radyosuna verdiği bir mülakatta PKK’nın Türkiye’deki faaliyetleriyle ilgili olarak, “Bunun terörizm olup olmadığı tartışılabilir. Devlet terörizminden de bahsedilebilir” ifadelerini kullanmıştı.

Sol Parti Meclis Grubu Sözcü Vekili Hanno Harnisch, Alexander Neu’un “geçmişte de şimdi de belirtildiği gibi PKK ile yakın ilişkiler içinde olmadığını” söylerken Almanya’da koalisyon hükümetini oluşturan Hrıstiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) ziyareti Sol Parti olmaksızın gerçekleştirme niyeti taşıması halinde “bunun iç ve dış politik bir skandal olacağını” belirtti. Harnisch bu durumun Türk tarafının Alman heyetinin kimlerden oluşacağını belirlemesi anlamına geleceğini vurguladı.

İNCİRLİK’TEN ÖNCE DE GÜNDEME GELMİŞTİ

Sol Parti milletvekillerinin Türkiye’deki Alman askerlerini ziyaret edip edemeyeceği henüz İncirlik krizi patlak vermeden önce de gündeme gelmişti. AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu Eylül 2016’da Alman haber ajansı dpa’ya verdiği demeçte “Sol Parti milletvekilleriyle ilgili olarak Türk Dışişleri Bakanlığı’nın beklenen ziyaretçi listesinde terör örgütü PKK’yı aktif olarak destekleyenler olup olmadığı konusunda son derece titiz bir inceleme yapacağını varsayıyorum” diye konuşmuştu.

O dönem bu açıklamaya bir yanıt veren Neu, Yeneroğlu’nun sözlerinin bir “tehdit” olduğunu belirtmiş ve “Türk hükümeti tarafından diğer milletvekilleriyle aynı muameleyi görme ve elbette güvenliğim için güvence talep ediyorum” demişti.

NATO'dan Konya krizi hakkında açıklama İlginizi Çekebilir NATO'dan Konya krizi hakkında açıklama Alman siyasetinde Konya tartışması İlginizi Çekebilir Alman siyasetinde Konya tartışması