Sözcü Plus Giriş

EXPO 2021 Hataylı gençlere emanet

EXPO 2021’i kente kazandıran HatayBelediye Başkanı Dr. Lütfü Savaş, fuarınSuriye’deki savaş dolayısıyla çöküntüyaşayan bölge için moral olacağını söyledi.

Mehmet SERBES
09:50 -
EXPO 2021 Hataylı gençlere emanet

Dünyanın en saygın organizasyonları arasında yer alan EXPO 2021'i Hatay'a taşıyarak hemşehrilerine ve Türk halkına büyük gurur yaşatan Hatay Büyükşehir Belediyesi, bu anlamlı projenin hakkını vermek için çalışmaları tüm hızıyla sürdürüyor. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Lütfü Savaş önderliğinde başlatılan çalışmaların yol haritası, kentte 20 yılda planlanabilecek yatırımların 4 yılda tamamlanması üzerine çizildi. Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Başkanı Dr.Lütfü Savaş, “EXPO, sadece Hatay değil, son yıllarda savaşlar nedeniyle çöküntü içindeki bütün bölgeye moral verecektir” dedi.

Geçtiğimiz yıl “Çiçek ve Çocuk” temasıyla Antalya'da gerçekleştirilen EXPO 2016'ya katılan 500 projenin içinde birbirinden kıymetli 4 projesiyle damga vuran HBB, dünyada Olimpiyat Oyunları ve FIFA Dünya Kupası'ndan sonra üçüncü büyük organizasyon olan EXPO için çalışmaları yoğunlaştırdı. Kentte planlanan bir dizi alt ve üst yapı yatırımlarının yanında, EXPO'ya gelecek çok sayıdaki yabancı konuğun karşılanması ve ağırlanması işini üstlenecek gençlerin yoğun bir programla eğitilmesi faaliyetlerine de başlandı.

BAŞKAN GENÇLİĞE GÜVENİYOR

Gerek kentin gerekse bölgenin tanıtımına katkı sağlayacak olan EXPO'nun Hatay'da gerçekleşmesi için yoğun çaba harcayan Başkan Savaş, bu organizasyonun başarıya ulaşması için gençliğe güveniyor. 2021 yılında gerçekleşecek dev organizasyonda kente gelecek yabancı misafirlerin iletişim konusunda sıkıntı yaşamamasını isteyen Başkan Savaş, Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte ortak hareket ediyor. Antakya Hüseyin Özbuğday Anadolu Lisesi'nde okul idarecileri, öğretmenleri, öğrencileri ve velileri ile Okul Aile Birliği Başkanı Mehmet Alakuş'un ev sahipliğinde bir araya gelen HBB Başkanı Savaş, EXPO'nun Hatay'a kazandıracağı değerleri ve projenin içeriğini paylaştı. Hayata geçirilecek proje ile kente gelecek yabancı misafirlerin İngilizce öğretilecek Hataylı gençler tarafından karşılanacağını belirten Başkan Savaş, “2021 EXPO'nun ilimizde yapılacak olması nedeniyle 15-20 yıllık işlerimizi 4 yıla sığdırmaya çalışacağız” dedi. Savaş, “Alt yapı, ulaşım Asi Nehri'nin güzelleştirilmesi gibi birçok konuda çalışmalarımız olacak ve bu işleri hızlı bir şekilde bitirmeye gayret edeceğiz. Sevgi, saygı, barış ve hoşgörü kenti olarak tanınan ve dünyaya örnek gösterilen Hatay'ımızı EXPO 2021 ile tarihi, kültürel değerleri, medeniyeti ve mutfak zenginliği ile bir kez daha örnek gösterilecek duruma getireceğiz. Ortadoğu'daki savaş ortamı son 2 yıldır ekonomik olarak ilimizde bir tahribat yarattı” diye konuştu.

LİSELİLERE İNGİLİZCE EĞİTİM VERİLİYOR

EXPO 2021'in sadece Hatay'a değil komşu illerere ve komşu ülkelere de moral vereceğini vurgulayan Hatay Belediye Başkanı Dr. Lütfü Savaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca bizlere hızlı büyümek ve gelişmemiz açısından da yol gösterecektir. Turizm gelirlerimiz artacak ve birçok değerimiz marka olacaktır. Bu yüzden çalışmalara şimdiden başladık. Biliyorsunuz ki birçok konuda gençlerimizi yetiştirmek bilinçlendirmek ve eğitmek için kurslar açmaktayız. Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokolle
birçok konuda eğitim vermekteyiz.” 2.5 milyon yerli ve yabancı turistlerin iletişim sorunu yaşamaması için onları gençlerin karşılayacağını dile getiren Başkan Savaş, “Bunun içinde lise çağındaki gençlerimize İngilizce eğitim vereceğiz. Gençlerimiz kendilerini geliştirecek, hem de Hatay'ın tanıtımına katkıda bulunacak” dedi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more