Merkez Bankası ters köşe yaptı!

Merkez Bankası'nın faiz kararı şaşırttı... 100 baz puan artırım beklenirken Geç Likidite Penceresi 12.25'ten 12.75'e çıkarıldı. Dolar/TL kararın ardından çok sert yükselerek 3.89'u aştı. Merkez 8 ay sonra ilk kez faiz artırdı ancak artış piyasa beklentisinin altında kaldı. Siyasi irade de faiz artırımını istemiyordu. Hal böyle olunca faiz kararı ne siyasileri ne de piyasayı memnun etti.

Merkez Bankası ters köşe yaptı!

Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 seviyesinde sabit tutuldu.

Politika faizi yüzde 8 seviyesinde bırakıldı.

İşte dolarda son durum İlginizi Çekebilir İşte dolarda son durum

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulurken, borç verme faiz oranı yüzde 12,25'ten yüzde 12,75'e yükseltildi.

Karar öncesi 3.82 civarında olan dolar/TL kararın ardından 3.88'i aştı.

Karar öncesi 3.82 civarında olan dolar/TL kararın ardından 3.88’i aştı.

Merkez Bankası açıklamasında ekonominin toparlandığına yönelik sinyaller olduğunu ifade ederek şu açıklamayı yaptı:

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

UZMANLAR NE DİYOR?

QNB Finans Yatırım’dan Baş Ekonomist Burak Kanlı, Türkiye  Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) beklentiden az faiz artışına  giderek piyasaları hayal kırıklığına uğrattığını ifade ederek, “Karar  metninde enflasyona dair daha şahin bir söyleme geçilse de piyasa  eyleme odaklanacaktır ve bu kararı olumsuz algılayacaktır.” diye  konuştu.

‘BÜYÜK FIRSATTI’

Baş Ekonomist Burak Kanlı Foreks’e yaptığı açıklamada, TCMB’nin  beklenenden az faiz artışına giderek piyasaları hayal kırıklığına  uğrattığını vurgulayarak, “Oysa bu, TCMB için, kredibilitesini tesis  etmesi için büyük bir fırsattı. Şimdi piyasaya kararlı olduğu mesajını verseydi daha sonra faiz indirim adımlarını da rahat bir biçimde  atabilecekti enflasyonun düşmesi halinde.” diye konuştu. TCMB’nin beklenenden düşük faiz artırımına karşın, karar metninde  enflasyona dair daha şahin bir söyleme geçtiğine dikkat çeken Kanlı,  “Ancak piyasa eyleme odaklanacaktır ve bu kararı olumsuz  algılayacaktır. TL, diğer EM para birimlerine göre birkaç haftadır  daha iyi duruyordu ancak bu seyrin önümüzdeki dönemde tersine  döndüğünü görebiliriz.” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...