Suya niye indirim niye zam?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi su fiyatlarına 2018'dan itibaren yüzde 5 indirim yapılacağı açıklandı. Balıkesir'de ise indirim yüzde 25 olacak. Belediye başkanları değişen şehirlerdeki bu indirim, dikkat çekti.

Suya niye indirim niye zam?

Son 11 ayın 10’unda su fiyatlarına zam yapan İSKİ durdu. Dün yapılan açıklamaya göre İstanbul’da su fiyatlarına yüzde 5 indirim yapılacak. Balıkesir’de Ahmet Edip Uğur’un yerine getirilen Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ise önceki başkanlığını yaptığı belediye meclis toplantısında suyun fiyatının yüzde 25 indirilmesi gerektiğini vurguladı.

Son haberler... 11 ayda 10 kez zam İlginizi Çekebilir Son haberler... 11 ayda 10 kez zam
İstanbul gibi belediye başkanı yeni değiştirilen Balıkesir’de de su fiyatında indirime gidilmesi ‘eski başkanlar zamlı tarifeye direniyor muydu?’ sorusunu akıllara getirdi. Vatandaş belediye başkanı görevden alınan ‘Ankara’da da indirim olur mu?’ sorusunu soruyor.

Kafaoğlu önceki günkü açıklamasında “BASKİ genel Müdürlüğü ve yönetim kurulu ile görüşülmek üzere genel kurulumuza gönderilen ve gündemimizin 12. maddesinde olan su fiyatlarında yüzde 20 indirim yapılması hususundaki teklifi değiştirerek, indirimin yüzde 25 olmasını, kırsal mahallelerde alınmakta olan atık su bedelinin iptal edilmesi konusunda gerekli talimatı verdim. Bu konuda gerekli çalışmaları yapmak üzere, konuyu tarife komisyonuna havale ediyorum” diyerek oylamaya sundu.

‘İSKİ PARAYI BELEDİYEYE AKTARIYOR’

Su Hakkı Kampanyası hazırladığı raporda, aylık su faturasına, damacana suya, ne kadar ödediğimizi, su faturasının içinde ne gibi kalemlere ne kadar ödendiğini araştırdı. 10 metreküp su üzerinden aralık 2015 faturaları incelendi.

İSKİ su fiyat tablosu.

İSKİ su fiyat tablosu.

Su Hakkı platformu adına faturaları inceleyen uzman Akgün İlhan İSKİ’den kazanılan paranın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne aktarıldığını belirtiyor. 2016 yılı başında hazırlanan su raporunu değerlendiren İlhan;

“İSKİ'nin 2011-2015 bütçesine baktığımızda sudan muazzam para kazanıldığını görüyoruz. Bu karlar da İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne aktarıldığını görüyoruz. Oysa bu paranın su kanalizasyonlarının yenilenmesi vb. gibi masraflara harcanması gerekiyor. Yani belediyeler, suyu bir şirket mantığında işletiyor. Elimizde 2015 verisi yoktu, ancak tahmini olarak bütçenin zarar ettiğini görüyoruz. Bu da muhtemelen seçimler nedeniyle fiyat artışına gidilmemesiyle alakalı. 2016 İSKi'nin yüksek bütçe beklentisine baktığımızda bu karın kapatılmak istendiğini anlıyoruz. Yani bizi bu yıl büyük zamlar bekliyor.”