Uber’in CEO’su istifa etti

Uber'in CEO'su Travis Kalannick istifa etti. Son dönemde şirket cinsel taciz ve ayrımcılık suçlamalarıyla çalkalanıyordu.

Uber’in CEO’su istifa etti

Akıllı telefon uygulaması üzerinden araç çağırma hizmeti veren Uber’in kurucularından Travis Kalanick’in CEO’luk görevinden istifa ettiği bildirildi.

Foreks’in haberine göre; Kalanick, son dönemde Şirkette üst üste yaşanan skandalların ardından dönüş tarihi verilmeden süresiz izne çıkarılmıştı. Kalanick’in yokluğunda şirketi bir yönetim komitesi idare ediyordu. Uberin piyasa değeri 70 milyar dolar olarak ifade ediliyor.

Uber'de arka arkaya istifalar İlginizi Çekebilir Uber'de arka arkaya istifalar

CİNSEL TACİZ SUÇLAMALARI

Genç bir firma olan Uber'de bugüne kadar pek çok skandal yaşandı. İlk olarak 2014'te Hindistan'da sürücülerinden birinin kadın yolcuya tecavüz ettiği olayı örtbas etmekle suçlanan Asya müdürü Eric Alexander'ı işten çıkarıldı.

Taciz suçlamaları sonucunda 20'den fazla elemanını işten çıkardı. İşten çıkarmalar cinsel taciz, fiziksel ve duygusal şiddet gibi gerekçelerle yapıldı. Şirkete 215 cinsel taciz suçlaması yöneltildi.

Ama firmadaki en büyük patlama noktası eski yazılım mühendisi Susan Fowler'in 19 Şubat'ta yazdığı blog yazısından sonra oldu. Fowler, eski müdürünün kendisine seks teklif ettiğini ve Uber'in insan kaynakları departmanının ona üst düzey yönetici olduğu için onu cezalandıramayacağını söylediğini yazdı. Fowler, kadınların Uber'de karşılaştığı pek çok sorunu ve ayrımcılığı da yazdı.