Adalet Yürüyüşü’nde on altıncı gün

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önderliğindeki kortej geceyi Sakarya Hendek Nuriye Mahallesi'nde kurulan kamp alanında geçirdi. 16. gün yürüyüşü; Kılıçdaroğlu'nun, Şehit Emniyet Müdürü Gaffar Okan'ın kabrini ziyaret etmesinin ardından yaptığı açıklamanın ardından başladı. Bugünkü yürüyüşe Gülriz Sururi, Zeynep Oral gibi sanat ve edebiyat dünyasının önemli isimleri de destek veriyor.

Zeynep GÜRCANLI-Bora ERDİN-Çağatay GÜRÜCÜ/ sozcu.com.tr

15 Haziran Perşembe günü Ankara Güvenpark’tan yola çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğündeki adalet korteji, on altıncı gününde de İstanbul’a doğru yürüyüşüne devam ediyor. Kortej on altıncı günde Hendek’ten CHP lideri Kılıçdaroğlu kısa açıklamasının ardından saat 08:30 sıralarında yola çıktı. Tarihi yürüyüşü Sözcü TV de adım adım takip ediyor…

 

TARİHİ YÜRÜYÜŞTEN NOTLAR

18:40 – Gazetemizin tutuklu muhabiri Gökmen Ulu’nun ağabeyi Oben Ulu da Adalet Yürüyüşü’na katılarak destek verdi. Kılıçdaroğlu ile sohbet eden Ulu, gazetecilere özgürlük talebini dile getirdi.

Foto: Twitter/ @adalet_yuruyusu

Foto: Twitter/ @adalet_yuruyusu

18:25 – Kılıçdaroğlu ve bareberindeki kalabalık bugün 20 kilometre yürüdü. 34 derece hava sıcaklığı altında yapılan yürüyüşte 20 kilometre katedildi. Kılıçdaroğlu geceyi Sakarya şehir merkezine 8 kilometre uzaklıktas olan Akyazı Ormanköy mevkiinde kurulan kamp alanında geçirecek.

Kılıçdaroğlu'na ünlü sanatçı Selda Bağcan da destek verdi

Kılıçdaroğlu’na ünlü sanatçı Selda Bağcan da destek verdi

16:00 – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşüne çeşitli illerin baro başkanları da katıldı.

Adalet Yürüyüşü'nün 16. Gününde Baro başkanları kortejde İlginizi Çekebilir Adalet Yürüyüşü'nün 16. Gününde Baro başkanları kortejde

Sakarya Barosu Başkanı Avukat Zafer Kazan'ın çağrısıyla harekete geçen başta Sakarya olmak üzere Bursa, Adana, Manisa, Tekirdağ Artvin ve Gaziantep baro başkanları yaklaşık 50 kişilik bir grupla kortejle katıldı.

Foto: DHA

Foto: DHA

12:00 Mola verildi. Bölgede hissedilen hava sıcaklığı 41 derece. Adalet yolcuları sıcaktan bunalmış durumdalar.

Adalet korteji sıcaktan bunaldı İlginizi Çekebilir Adalet korteji sıcaktan bunaldı

11:00 Yürüyüşe katılan isimlerden CHP Aydın milletvekili Hüseyin Yıldız, kalp spazmı geçirdi. Yıldız ambulansla Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

FOTO:DHA - Bugünkü yürüyüşe Gülriz Sururi, Zeynep Oral gibi sanat ve edebiyat dünyasının önemli isimleri de destek veriyor.

FOTO:DHA – Bugünkü yürüyüşe Gülriz Sururi, Zeynep Oral gibi sanat ve edebiyat dünyasının önemli isimleri de destek veriyor.

10:30  Kortej yürüyüşünü sürdürüyor.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

09:20 – Kortej Sakarya girişinde vatandaşların büyük ilgisiyle karşılandı.

FOTO:SÖZCÜ - Sakaryalılar korteje su ve ayran ikram etti.

FOTO:SÖZCÜ – Sakaryalılar korteje su ve ayran ikram etti.

Sakaryalılar yürüyüşe katılanlara su, ayran ve kuruyemiş ikram etti.

Korteje bugün ünlü sanatçı Gülriz Sururi de katıldı.

Korteje bugün ünlü sanatçı Gülriz Sururi de katıldı.

09:10 Ünlü sanatçı Gülriz Sururi de korteje dahil oldu.  Sözcü’ye konuşan Gülriz Sururi “Ben adaletsiz bir ülkede yaşamaktan çok yoruldum 15 senedir. Ve seyirci kalmaktan da çok yoruldum.
Eğitim çok çok önemli. Birden bire geriye döndük. Hatta Osmanlı’ya da dönmedik de Arabistan’a döndük. Ve Türkçemizden her şey atılıyor. Böyle bir şeye nasıl izin verilebiliyor? Çünkü kanun yok çünkü hukuk yok. Bütün bunlara ‘dur’ dememiz lazım. Buraya katılmasaydım vicdanıma cevap veremezdim. Ülkenin genelinde, insanlarda çok ciddi bir vicdanzılık var. Dinimiz diyor mi ‘vicdanlı ol’ ama bu yok… Buna son vermek için çok ciddi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. İstanbul’da bu yürüyüş bitmeyecek. Demokrasinin gelmesi için ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.

09:00 -Adalet korteji Sakarya girişinde bir grup BBP’li tarafından karşılandı. Kortejin ön kısmında bulunan CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin’in yanına gelen bir grup vatandaş “Bizler rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun yol arkadaşlarıyız. BBP yönetimi destek vermiyor ama BBP örgütü olarak biz Adalet Yürüyüşü’ne destek veriyoruz” dediler. Yaklaşık 20 kişiden oluşan grup daha sonra korteje dahil oldu.

'TERÖRÜ DEĞİL, HUZURU VE ADALETİ İSTİYORUZ'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'Adalet Yürüyüşü' nün 16'ncı gününde önce Sakarya'nın Hendek İlçesi Nuriye Mahallesi'nde bulunan mola yerinden ayrılarak Hendek'te şehit emniyet müdürü Gaffar Okkan'ın mezarını ziyaret etti. Kemal Kılıçdaroğlu dua okuyarak şehit emniyet müdürünün mezarına çiçek bıraktı. Daha sonra yürüyüşün yapılacağı alana geçen Kılıçdaroğlu açıklamada bulundu. Kılıçdaroğlu yürüyüşün 16'ıncı gününde yollarına inançla, kararlılıkla devam edeceklerini belirterek, 'Bugün Adalet Yürüyüşü'müzün 16'ıncı günü. Yolumuza yine inançla, kararlılıkla devam edeceğiz. Bugünkü basın toplantısını şehit aileleriyle birlikte yapıyoruz. Sabah Gaffar Okkan'ın mezarlığını ziyaret ettik. Gaffar Okkan Diyarbakır'da terörün en yoğun olduğu dönemde görev yapan emniyet müdürümüz. Terörle mücadele konusunda Gaffar Okkan'ın kararlılığı sadece Diyarbakır'da değil, Türkiye'nin her köşesinde takdir toplamıştır. Terörle mücadelede halkın desteğini almak halkla terörü ayırmak konusunda halkın verdiği mücadele, izlediği yol ve yöntem gerçekten son derece değerlidir. Bütün emniyet teşilatının da Gaffar Okkan'ı örnek olarak almasını yürekten isterim. Teröristler tarafından öldürüldüğünde bütün Diyarbakır yas tuttu. Öldüğü gün Uğur Mumcu'nun yine bir teröre kurban gittiği gündür. Diyarbakırlıların büyük bir kısmı çocuklarına Gaffar Okkan öldükten sonra onun ismini vermiştir, kendisini rahmet ve şükranla anıyoruz. Allah rahmet eylesin diyoruz, Gaffar Okkan'ı unutmayacağız' dedi. Terörün hala can yaktığını söyleyen Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Terörden çok çektik, acı çektik, analar ağlamasın diye zaman zaman söylemlerde bulunduk. Zaman zaman şiirler okuyup türküler yaktık ama önleme konusunda önemli adımlar atamadık. Terör hala can yakıyor, özellikle terörle mücadele konusunda emin olun son derece samimiyiz ve her sefer her ortamda dile getiririm derim ki, terörle mücadele konusunda bizden ne istiyorsunuz siz? Biz size her türlü desteği vermeye hazırız. Biz terörü istemiyoruz, kendi topraklarımızda huzuru ve adaleti istiyoruz' Kılıçdaroğlu'nın açıklamasının ardından yürüyüşe geçildi.

08:30 – Kılıçdaroğlu’nun kısa açıklamasının ardından kortej yürüyüşe geçti.

FOTO:İHA

FOTO:İHA

07:30 – CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır Emniyet Müdürü’yken 2001 yılında şehit edilen Gaffar Okan’ın Hendek’teki mezarını ziyaret etti.

KATILIMCILARA 3 ÖNERİ
Yürüyüşü adım adım takip eden Sözcü TV'den Bora Erdin korteje yeni katılacaklara şu önerilerde bulundu. Adalet Yürüyüşü'nün 16'ncı gününde katılımcılara birkaç önerim olacak: *20 kilometre olarak planlanan bu parkurda kısa bir iniş olacak bu nedenle terlikle yürümek sorun yaratabilir *Sıcaklık nedeniyle mola noktalarında bulunan gölgelik alanların yeterli olamaması durumunda şemsiye veya farklı bir gölgelik alan bulmaları gerekebilir. *Yürüyüşün üçüncü kısmından itibaren İstanbul'a bağlanan otoyola yakın alanda ağır vasıta trafiği yoğun olacaktır. Bu nedenle yürüyüş hattında çıkılmaması gerekiyor.

'Adalet Yürüyüşü'nde ilk gün neler oldu?‘Adalet Yürüyüşü'nde ilk gün neler oldu?

İLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nden ikinci gün neler yaşandı?Adalet Yürüyüşü'nden ikinci gün neler yaşandı?

Adalet Yürüyüşü'nde üçüncü gün neler yaşandı?Adalet Yürüyüşü'nde üçüncü gün neler yaşandı?

İLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nde dördüncü gün notları...Adalet Yürüyüşü'nde dördüncü gün notları…

İLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nde beşinci gün neler yaşandı?Adalet Yürüyüşü’nde beşinci gün neler yaşandı?

İLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nün altıncı gününden notlar...Adalet Yürüyüşü'nün altıncı gününde

İLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nde yedinci günAdalet Yürüyüşü’nde yedinci gün

İLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nde sekizinci günAdalet Yürüyüşü'nde sekizinci günİLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nde dokuzuncu günAdalet Yürüyüşü'nde dokuzuncu günİLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nde onuncu günAdalet Yürüyüşü'nde onuncu günİLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nde on birinci gün!Adalet Yürüyüşü'nde on birinci gün!

İLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nde on ikinci gün notları...Adalet Yürüyüşü’nde on ikinci gün notları…

İLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nde on üçüncü günAdalet Yürüyüşü'nde on üçüncü gün

İLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü on dördüncü günündeAdalet Yürüyüşü on dördüncü gününde