CHP’li Yedekci: Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun yetkileri alınmalı

CHP İstanbul Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekci, TBMM'de düzenlediği toplantıda imar konusuna dikkat çekti. Datça'nın imara açılmasına sert tepki gösteren Yedekci, "Dediler ki, 'İstanbul’a ihanet ettik' ancak görülen o ki ihanet devam ediyor" ifadelerini kullandı.

CHP’li Yedekci: Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun yetkileri alınmalı

CHP İstanbul Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekçi, TBMM’de düzenlediği basın toplantısı ile Özelleştirme Yüksek Kurulu aracılığıyla imara açılan alanlar hakkında açıklamada bulundu. Datça’daki imara sert tepki gösteren Yedekci, “Türkiye'nin en güzel, en güzide bölgelerinden biri Datça, Özelleştirme Yüksek Kurulu aracılığıyla imara açılıyor. Türkiye'de çokça kurum maalesef, planlama yetkisine sahip. Dediler ki, ‘Biz kente ihanet ettik, İstanbul'a ihanet ettik’ ancak görülen o ki ihanet devam ediyor. Biz de merak ediyoruz, ihanet itirafları acaba bu ihanet sürecinin bir parçası mıydı?” şeklinde konuştu.

CHP'li Yedekci'den Hitler benzetmesi İlginizi Çekebilir CHP'li Yedekci'den Hitler benzetmesi

“NEDEN ÖZELLEŞTİRME YÜKSEK KURULU?”

56 dönümlük bir alandan söz eden Yedekci, “Öğrendiğimiz bilgiye göre 56 dönümlük alanın yarısına konut, yüzde 24'üne park, yüzde 21'ine yol, yüzde 3'üne de ibadet alanı yapılması yönünde bir planlama varmış. Burada ilginç olan, bu çalışmanın Özelleştirme Yüksek Kurulu aracılığıyla yapılmasıdır. Özelleştirme Yüksek Kuruluyla yapmak ile Maliye ile yapmak arasındaki fark ne? Maliye aracılığıyla yapıldığı zaman, elde edilecek gelirin yüzde 30'u ilçe belediyesine, yüzde 10'u il belediyesine veriliyor ancak Özelleştirme Yüksek Kurulu aracılığıyla yapıldığında böyle bir şeye gerek kalmıyor” dedi.

CHP'li Yedekci: 'Aleviler bu ülkenin asli unsurudur' İlginizi Çekebilir CHP'li Yedekci: 'Aleviler bu ülkenin asli unsurudur'

“BODRUM’DA PROJELENDİRME BAŞLADI”

Bodrum’da da aynı sorunun yaşandığını vurgulayan Yedekci, “Bir başka kötü haber daha aldık. Bodrum'da 3 bin ile 65 bin metrekare arasındaki 6 ayrı arazi hakkında yine aynı kurum tarafından, Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından, özelleştirme projelendirmesine başlandığı söyleniyor. Türkiye'nin bir başka güzide kent kimliği olan şehirlerinden bir tanesi de Şanlıurfa. Şanlıurfa'da da, 52 bin metrekarelik alanın yüzde 60'ına konut yapmak istiyorlar” ifadelerini kullandı.

CHP'li Yedekci: Bizim düsturumuz belli; 'Emek en yüce değerdir' İlginizi Çekebilir CHP'li Yedekci: Bizim düsturumuz belli; 'Emek en yüce değerdir'

“İHANETE DEVAM ETMEYİN”

Hükümetin ihanete devam ettiğini ileri süren Yedekci, “Türkiye'de sürekli olarak imar rantı üzerinden mevcut hükümet ayakta kalmaya ve iktidarını devam ettirmeye çalışmaktadır. İhanete devam etmeyin, artık ihanet etmekten vazgeçin. Ve hiçbir yeşil alanı, hiçbir dolgu alanını imara açmayın. Biz bir kez daha uyarıyoruz, bakanlık kente ihanet edecek olan planlamalar yapmasın, Özelleştirme Yüksek Kurulu gibi kurumlardan, kenti düşünmeyen, insanı düşünmeyen, doğayı düşünmeyen, yarını düşünmeyen, çocukları düşünmeyen, kuşları, kelebekleri, ağaçları düşünmeyen kurumlardan planlama yetkileri derhal alınsın. 3 gün sonra torununuz, karar verdi Datça'da yaşayacak. Size 1-2 fotoğraf gösterdi ve ‘2017 yılında Datça çok güzelmiş. Yeşili varmış, denizi çok güzelmiş, insanlar mutlu, huzurlu yaşıyormuş. Burayı acaba hangi vatanını sevmez adam imara açtı da bu hale getirdi’ dediğinde, ne diyeceksiniz? ‘benim’ derken hiç mi utanmayacaksınız?” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...