Sözcü Plus Giriş

ÖSYM üniversite tercih sonuçları için tarih verdi! (LYS tercih sonuçları)

Son dakika ÖSYM LYS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihi twitter üzerinden bildirdi. ÖSYM'nin üniversite tercih sonuçlarını açıklaması günlerdir bekleniyor, öğrenciler tercih sonuçlarının bugün açıklanacağına dair umutlarını sürdürse de saatler ilerledikçe ÖSYM'den gelecek açıklamaya kilitleniyor.. ÖSYM'nin sınav takvmine göre bugün KPSS ÖABT sonuçları da açıklanacak, iki sonucun aynı anda açıklanma ihtimali düşük görülüyor. Üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Sozcu.com.tr
15:43 -
ÖSYM üniversite tercih sonuçları için tarih verdi! (LYS tercih sonuçları)

Üniversite hayatlarına başlayacak olan öğrenciler büyük umutlarla LYS tercih sonuçlarını araştırıyorlar. Tercih sonuçlarının açıklanmamasıyla stres seviyesi artan öğrenciler akın akın ÖSYM’nin sonuç açıklama sistemini ziyaret ediyor. ÖSYM’nin tercih sonuçlarını açıklamamasının sebebi KPSS ÖABT sonuçlarının bugün açıklanacak olması olabileceği düşünülüyor. ÖSYM yaptığı açıklama ile LYS tercih sonuçlarını 8 Ağustos’ta açıklayacak.

KPSS SONUÇLARI NEDENİYLE Mİ TERCİH SONUÇLARI AÇIKLANMIYOR?

ÖSYM genelde sınav sonuçlarını hangi tarihte açıklayacağını net olarak bildirmiyor, ÖSYM’nin KPSS ÖABT sınav sonuçları için bildirdiği tarih olarak 4 Ağustos 2017 göze çarpıyor. ÖSYM’nin takvimine göre bugün açıklanması gereken KPSS ÖABT sebebiyle ÖSYM’nin internet sitesinde yoğunluk yaşanmaması için tercih sonuçlarının açıklanması önümüzdeki günlere sarkabilir. Tercih sonuçları pazartesi günü dahi açıklansa üniversitelere elektronik kayıtlar için 4 günlük bir hazırlık süresi bulunuyor.

ELEKTRONİK KAYIT NASIL YAPILACAK?

ÖSYM tarafından LYS yerleştirme sonuçlarının netleşmesi sonrasında ise 11-16 Ağustos tarihlerinde adaylar kazandıkları üniversite ve bölüme lektronik kayıt yapacaklar. Öğrenciler E-Devlet platformundaki “turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit” sayfasına E-devlet şifreleri ile giriş yapıp üniversiteye e-kayıt yapabilecekler. Ardından başlayacak esas kayıtlarla üniversite kayıt işlemleri tamamlanmış olacak.

KAYIT İÇİN HANGİ BELGELER GEREKECEK?

Merkezî yerleştirme işlemi ile bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayın kaydını yaptırabilmesi, ilgili yükseköğretim kurumunun aradığı bütün koşulları taşımasına bağlıdır. a) Adayların kayıt için bizzat başvurmaları gerekmektedir. Posta ile kayıt yapılmaz.
b) Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmez. Ancak aslının getirilmesi suretiyle üniversite tarafından onaylı örneği kabul edilir.
c) Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.
d) Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.
e) Yükseköğretim kurumları, kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilir.
f) Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.

ÖSYM GİRİŞ ŞİFRESİ UNUTULURSA NE YAPILACAK?

ÖSYM’nin şifre unutma durumları için yayınladığı metin şu şekilde; ÖYSM tercih sonuçları ÖSYM aday işlemleri üzerinden açıklanacak, aday işlemleri sistemine girmek için TC kimlik numaranızın yanında aday şifreniz de gerekmekte. Aday şifresi sınava başvuru yaptığınızda sisteme giriş yaptığınız şifreyle aynı şifredir, bu şifreyi unuttuğunuz takdirde farklı yöntemlerle tekrar şifre edinebilirsiniz.
ÖSYM şifre edinme duyurusu:
ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavlar için sistemde daha önceden tanımlanmayan adaylar için Başvuru Merkezlerinden yapılan başvuru işleminde adaylara internet erişim şifresi ücretsiz olarak verilmektedir. Bu şifre, adayın sisteme ilk girişinde aday tarafından bizzat değiştirilir. Bu şifreler geriye dönüşümsüz olarak ve kriptolu olarak sistemimizde tutulmaktadır. İlgili adaydan başkasının şifreyi bilmesi, görmesi ve edinmesi mümkün değildir.
Adaylar, T.C. Kimlik Numarası ve şifreyle birlikte ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr ve https://sonuc.osym.gov.tr adreslerini kullanarak sınav başvurusu yapma, tercih bildirme, başvuru ve tercih bilgilerinde değişiklik yapma, sınava giriş belgesi edinme, sınav sonuçları ve yerleştirme bilgilerini edinme işlemlerini yapabilirler.
Şifre, adayın hem ilgili sınavın bütün aşamalarında, hem de sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından korunmalı ve kesinlikle kimseyle paylaşılmamalıdır. Kişisel şifresini kaybeden veya unutan adaylar, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden ücretsiz olarak yeniden edinebilirler. Bunun için belirtilen internet adresinden “Şifremi Unuttum” alanına girmeleri burada kendilerine sorulan soruları doğru cevaplandırmaları (Sorulara verilen cevaplar, daha önce sistemde şifre değişikliği yapılırken verilen bilgilerle aynı olmalıdır.) gerekmektedir. Sorulara doğru cevap veremediği için internet erişim şifresini bu yolla yeniden edinemeyen adaylar, yeni şifre edinmek için ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine veya ekte yer alan ÖSYM tarafından yetkilendirilmiş Başvuru Merkezlerine nüfus cüzdanı/pasaportları ile birlikte şahsen başvurarak, ücreti karşılığı yeni şifrelerini edinmek zorundadır. Nüfus cüzdanında adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde adayın güncel bir fotoğrafı veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir.
ÖSYM Merkezde (Bilkent-Ankara) adaya internet erişim şifresi verme işlemi yapılmamaktadır.
Adayın kendisinden başka hiç kimse aday adına şifre edinemez.
Adaylara önemle duyurulur.

Son güncelleme: 10:51 06.09.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more