Vah İstiklal Caddesi vah!

İstiklal Caddesi'nin önlenemez çöküşü devam ediyor. Aylardan beri süren kazı çalışmaları, kısa mesafe aralıklarıyla caddenin neredeyse her yerinde bulunan iş makineleri ve TIR'lar, dilenciler, kapanan dükkânlar, gürültü kirliliği, güvenlik sorunları ve çöp dağları ünlü caddenin içler acısı halini gözler önüne seriyor. sozcu.com.tr, adım adım İstanbul'un simgesi İstiklal'i gezerek bu vahim tabloyu ortaya çıkardı.

Vah İstiklal Caddesi vah!

Mustafa BÜYÜKSİPAHİ / sozcu.com.tr

İstanbul’un merkezi, sosyal yaşamın, eğlencenin ve alışverişin kalbi Taksim’in son hali, görenlerin yüreğini burkuyor.

Taksim’de bir süredir devam eden ve esnafın işini büyük oranda sekteye uğratan inşaat çalışmaları semti yaşanır olmaktan çıkarmış durumda.
istiklal-kamyonlar-12145r1

İstiklal Caddesi’nin üzerinde sayısız iş makinesi ve TIR göze çarpıyor. Sözcü’ye konuşan bir dükkân sahibi, “Kamyonlar yaklaşık 4 aydır buradalar. Yerler kazılıyor, kapanıyor. Sonra tekrar kazılıyor, tekrar kapanıyor. Ne yapıldığını anlamış değiliz. Ve 6 ay daha bu çalışmaların devam edeceği konuşuluyor” diyor.

Kısa aralıklarla çok sayıda iş makinesinin İstiklal Caddesi’nde kazılmadık yer bırakmadığı görülüyor.

istiklal-1fgjdfj

Cadde boyunca yerlerde göze çarpan devasa çukurlar, yığılmış taş birikintileri tehlike yaratıyor. Belediye, çeşitli büyüklükteki alanlara çakıl taşları doldurarak çukurları kapatmaya çalışsa da bu konuda başarılı olduğu söylenemez.
istiklal-351431

Birçok dükkân kepenk indirmiş. Yıllardır hizmet veren ve İstiklal Caddesi’yle özdeşleyen birçok marka artık yok. Kiralık bina ve dükkân sayısında çok ciddi bir artış gözlemleniyor.

istiklal-0004161

İstiklal Caddesi’nde deyim yerindeyse sokak çalgıcıları enflasyonu yaşanıyor. Birkaç metre arayla ağıt yakanından flüt çalanına, gitar eşliğinde şarkı söyleyenden halay çekene geniş bir skalada sokak sanatçısına rastlamak mümkün. Ne var ki bu sokak sanatçılarının çoğu aslında bir enstrüman çalmayı bilmiyor. Haliyle tarifsiz bir gürültü kirliliğine neden oluyorlar.
istiklal-2222131

Sokak çalgıcılarından daha büyük sorun ise Suriyeli mültecilerin dilendirilmek zorunda bırakılan minik çocukları. Çok sayıda çocuk sokaklarda yanlarından geçenlerden ya para talep ediyor ya da bir şey satmaya çalışıyor. Miniklerin perişan hali herkesi üzüyor.
istiklal-dilenenler-65463

Minik çocukların yanı sıra yetişkin dilendiricilerin sayısının da artması dikkat çekici. Hatta caddenin tam ortasında beton zemine bebeğiyle uzanıp, uyuyana bile rastladık. Duvar kenarlarında ve sabit mekânlarında dilenen dilenci sayısı fazlasıyla artmış.
istiklal-cop-daglari

Bir dönem şık hanımefendilerin ve beyefendilerin salındığı sokaklarda şimdi dev çöp dağları bulunuyor. Gerek esnafın gerekse Beyoğlu sakinlerinin en rahatsız olduğu konuların başında temizlik sorunu geliyor. Esnaf, belediyenin temizlik konusunda yetersiz kaldığını düşünüyor. Özellikle ara sokaklarda tablo daha da kötü bir hal alıyor.
istiklal-653431

Cadde boyunca batılı turistlerle karşılaşmak neredeyse imkânsız. Çeşitli ülke temsilciliklerinin önünde polis araçları ve olası bir tehlike durumunda müdahale etmek üzere emniyet mensupları nöbet tutuyor.