Reklamsız Sözcü

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan flaş İran açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD'nin, İran Nükleer Anlaşması'ndan dolayı askıya aldığı yaptırımları bugün itibariyle tekrar devreye sokacağını bildirdi.

android-time 06:39 6 Ağustos 2018
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan flaş İran açıklaması
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD'nin, İran Nükleer Anlaşması'ndan dolayı askıya aldığı yaptırımları bugün itibariyle tekrar devreye sokacağını bildirdi.

Pompeo, Asya seyahatinin dönüş yolunda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, Beyaz Saray’ın bugün İran’a yönelik devreye sokulacağı yaptırımlar konusunda açıklama yapacağını belirten Pompeo, “ABD bu yaptırımları devreye sokacak. Bunlar İran’ın kötü niyetli faaliyetlerine karşı çabalarımızın önemli bir parçasıdır.” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERİran'dan Trump'a: Biz şehit olmaya hazırız ve sizi bekliyoruzİran'dan Trump'a: Biz şehit olmaya hazırız ve sizi bekliyoruz

ABD yönetiminin Tahran ile masaya oturmaya açık olduğuna dikkati çeken Pompeo, bunun için Tahran’ın önce politikasında çok büyük değişiklikler yapması gerektiğini vurguladı.

İran yönetimini “kötü aktörler” olarak niteleyen Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump’ın niyetinin İran’ın “normal bir ülke gibi davranmasını sağlanmak” olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump, 14 Temmuz 2015'te Avusturya’nın başkenti Viyana'da P5+1 (ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya) ile İran arasında imzalanan ve 16 Ocak 2016'da yürürlüğe giren Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmadan çekildiklerini ve İran’a yönelik yaptırımların yürürlüğe sokulacağını duyurmuştu.

İLGİLİ HABERİran Dışişleri Bakanı Zarif: Müttefiklerinin dahi ABD'ye güvenemediği noktadayızİran Dışişleri Bakanı Zarif: Müttefiklerinin dahi ABD'ye güvenemediği noktadayız

Trump’ın kararının ardından ABD Hazine Bakanlığından, İran’a yönelik ilk yaptırım paketinin 6 Ağustos’ta, ikinci yaptırım paketinin ise 4 Kasım’da devreye gireceği bildirilmişti. AA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 07:0506.08.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more